Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Policisté dopadli muže, který v dubnu s granátem přepadl hradeckou směnárnu

9. 6. 2023

page.Name
Pražští kriminalisté v minulých dnech zadrželi padesátiletého muže, který v polovině dubna s granátem v ruce přepadl směnárnu v centru Hradce Králové a odnesl si z ní lup ve výši přes 350 tisíc korun. Muž se v následujících týdnech pokusil stejným způsobem získat peníze i ze směnáren v Pardubicích, Praze a Čáslavi, ani jednou už však neuspěl. Při posledním pokusu v Čáslavi ho i s důvěryhodnou replikou granátu zadrželi policisté, kterým se následně ke všem činům přiznal. Za loupež mu hrozí až 10 let vězení.

První loupežné přepadení uskutečnil muž v polovině dubna ve směnárně v hradecké Švehlově ulici. Hradečtí policisté tehdy zveřejnili kamerový záznam, na kterém bylo vidět, jak pachatel přistoupil k přepážce a s granátem v ruce požadoval po obsluze vydání všech peněz. Žena mu z trezoru postupně vydala českou měnu a poté i Eura. Lupič si odnesl dohromady hotovost za zhruba 350 tisíc korun.

Rychlý výdělek muže zřejmě motivoval natolik, že o měsíc později stejným způsobem přepadl další směnárnu v Pardubicích. Odtud však odešel s nepořízenou, protože zaměstnankyně spustila alarm, kterého se zalekl a ze směnárny utekl. Pardubický neúspěch lupiče neodradil a další přepadení si naplánoval do hlavního města.

"21. května se opět převlékl do paruky a obličej si zakryl hygienickou rouškou. Kvůli dokonalému maskování si dokonce z ruky sundal sádrovou dlahu, kterou měl kvůli poranění. Ve směnárně v Havlíčkově ulici v Praze 1, kolem půl jedenácté dopoledne, vytáhl z kapsy ruční granát a navíc odjistil pojistku, čímž dal obsluze najevo, že přepadení myslí opravdu vážně. Se slovy "Dejte mi pětitisícovky, dvoutisícovky a nic nemačkejte, nebo to odpálím" čekal na vydání peněz, ale to se opět nestalo. Zaměstnankyně zachovala naprostý klid a jednou větou lupiče rozhodila natolik, že vzal opět nohy na ramena a utekl pryč. Stejným způsobem to zkusil o půl hodiny déle v Seifertově ulici, ale i odsud odešel s prázdnou," popsal další dva neúspěšné pokusy o loupež mluvčí pražských policistů Richard Hrdina. 

Případem se v tu chvíli začali zabývat detektivové z prvního oddělení Prahy I, kteří z kamerových záznamů zjistili podobu neznámého lupiče. Tomu se následně dostali na stopu, která je dovedla až do středočeské Čáslavi. "Operativci se zaměřili na směnárnu, která je v tomto městě pouze jedna a neznámý muž na sebe nenechal dlouho čekat. Částečně zamaskovaný muž seděl na lavičce kousek opodál a vyčkával na vhodnou příležitost. Po chvíli vstal a poodešel do nedalekého podloubí, kde se domaskoval k nepoznání a rychlým krokem vyrazil zpět ke směnárně. Kriminalisté chtěli vyčkat do příjezdu zásahové jednotky, ale vzhledem k okolnostem museli ihned zakročit. Pod hrozbou namířené střelné zbraně podezřelého zadrželi a při následné prohlídce u něj nalezli i ruční granát," informoval policejní mluvčí. Ukázalo se, že se jedná o velmi důvěryhodnou repliku.

Zadržený padesátiletý muž se ihned poté ke všem činům dozvěděl av případě odsouzení za trestný čin loupež, může za mřížemi strávit až deset let. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR