Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Policie odhalila v dodávce na dálnici D11 dvanáct běženců z Blízkého východu

7. 7. 2023

page.Name
Královéhradecká policie v úterý na dálnici D11 odhalila 12 běženců z Blízkého východu. V dodávce je ze Slovenska vezl třiatřicetiletý řidič původem ze Střední Asie. Běžence policie v rámci readmisní dohody ve středu vrátila na Slovensko. Řidiče hradecký okresní soud potrestal trestním příkazem podmínkou deseti měsíců vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké policie Magdaléna Vlčková.

Policejní hlídka dodávku s běženci zastavila na 62. kilometru dálnice D11. Auto směřovalo na Prahu. Řidič vezl osm mužů ve věku od 18 do 44 let, dvě ženy ve věku 27 a 41 let a dvě děti ve věku čtyř a pěti let. "Ani jedna z přepravovaných osob se nebyla schopna prokázat dokladem totožnosti. Následně po jejich převozu na služebnu bylo zjištěno, že se všichni na našem území zdržují nelegálně," uvedla mluvčí.

Řidiče, který byl žadatelem o mezinárodní ochranu, policie zadržela. "Existovala důvodná obava, že by se mohl skrývat, své jednání opakovat, případně by se mohl vyhýbat trestnímu řízení či hrozícímu trestu," uvedla mluvčí. Podle policie se řidič dopustil přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Při tranzitní nelegální migraci bylo v Česku od letošního 1. ledna do 28. června odhaleno 798 lidí. Meziročně to představovalo pokles o šest procent. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na konci června uvedl, že ČR zatím nechystá obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem kvůli nelegálním migrantům. Česko zavedlo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích na konci loňského září, trvaly čtyři měsíce.

ČTK
Foto: Policie ČR