Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Výtvarníci v celém Královéhradeckém kraji otevřou dokořán své ateliéry

12. 6. 2020

page.Name
Svátek umělců. Tak by se dala nazvat událost Den otevřených ateliérů, kterou zítra a v neděli v celém kraji již po osmé pořádá Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové. „Výzvu letos vyslyšelo tři desítky výtvarníků, fotografů a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci tak budou moci zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, řezbářů ale i designérů,“ prozradili organizátoři.

V samotném krajském městě se do této kulturní akce zapojila restaurátorská dílna Muzea východních Čech ve Stěžerách nebo Ateliér Labyrint či grafické a tiskařské studio UPUPAEPOP. Za výtvarníky se lze rovněž vypravit například do Trutnova, kde se v souladu s tradicí vedle Společenského centra Uffo vystavuje Spolek podkrkonošských výtvarníků.

Za některými umělci se návštěvníci mohou vypravit do malých roubenek a chaloupek, například do keramického Ateliéru Klára Schück v Markoušovicích. Vedle jednotlivě tvořících umělců se opět přihlásily výtvarné spolky a seskupení, které se prezentují společně nebo tvoří ve sdílených prostorách. Otevřeno bude také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.V nedalekém Náchodě své práce a činnost představí ateliér malířů a grafiků AMAG nebo řezbář a sochař Zdeněk Farský. Tvůrkyně uměleckých šperků Sylvie Majerová zve do své umělecké laboratoře v Potštejně. V Ateliéru zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orlických horách bude možné nahlédnout do výroby zvonů.  Regionální galerie v Jičíně láká na výstavu Severočeské sbírky v prostorách Valdštejnské jízdárny.

Galerie pro současné umění Luxfer v České Skalici představí svůj další prostor Luxfer Open Space, který vzniká v prostorách bývalé barokní Steidlerovy kovárny. Tajemství zrodu nové expozice a lapidária poodhalí Klášter v Polici nad Metují. Sever kraje reprezentuje areál Broumovského kláštera, kde se veřejnosti otevře Dětská galerie Lapidárium i Galerie Dům ve zdejších zahradách. V některých prostorách na návštěvníky čeká doprovodný program jako jsou dílny nebo komentované prohlídky.


 
Vstup do ateliérů je zdarma. „Akce má pomoci především k prohloubení dialogu mezi umělci a širokou veřejností, setkání umělců a v neposlední řadě také cestovnímu ruchu. U příležitosti letošního ročníku bude k dispozici mapa zúčastněných ateliérů,“ vysvětlují organizátoři z Impulsu. Medailonky jednotlivých umělců a míst, včetně praktických informací jsou aktualizovány na webových stránkách www.impulshk.cz/ateliery

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: impulshk.cz