Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Stoletá sklářská škola v muzeu představuje pestré tvůrčí úsilí

3. 7. 2020

page.Name
Kdo má rád umělecké sklo, neměl by si nechat ujít výstavu letos stoleté Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, která bude veřejnosti ode dneška přístupná v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

„Ve spolupráci s první ryze českou sklářskou školou působící na našem území, a zároveň největší v Evropě, připravujeme reprezentativní výběr děl mapující tvůrčí úsilí posledního desetiletí doplněné ukázkami skla z období první republiky. Vystavené umělecké artefakty realizované žáky podle jejich vlastních návrhů prokazují zásadní vliv na výtvarnou, řemeslnou i technologickou úroveň českého sklářství,“ zvou do expozice muzejníci.

Tuto sklářskou vzdělávací instituci v současné době charakterizuje nejen umělecké sklo, jako například díla v technikách broušeného skla, tavené plastiky, rytí a malování skla, hutní tvarování, zpracování technického skla, výroba figurek nebo skleněný šperk či bižuterie, ale také další studijní obory, například Produktový design a technicky profilované obory Aplikované chemie a Technologie skla. Výstava potrvá do 25. října.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: MVČ HK