Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Galerie moderního umění prodlužuje výstavy, připravila i novou instalaci

12. 5. 2020

page.Name
Stejně jako další kulturní instituce v zemi, tak i Galerie moderního umění v Hradci Králové dnes otevírá své prostory pro veřejnost. Umožňuje to uvolnění dosavadních omezení souvisejících s pandemií nákazy Covid-19. Už před týdnem ředitel galerie František Zachoval v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že otevření vítá.

„Naše galerie má několik tisíc metrů čtverečních. Pravidlům, které jsou nastavené nejen v komerční sféře, naprosto vyhovujeme. Kumulace návštěvníků není u nás tak extrémní. Galerie je svým způsobem jakýmsi útočištěm a úlevou pro ty, kteří nemohou třeba nyní pracovat, nebo jsou ve stresu. Některé plány ale musíme odsunout na léto,“ uvedl ředitel.

Výstavy zahájené v únoru se prodlužují, návštěvníci se navíc mohou těšit na novou instalaci. Knihovna a studovna zůstávají však pro veřejnost až do odvolání uzavřené, stejně tak doprovodné akce jsou do odvolání zrušeny. Příznivci výtvarného umění mohou navštívit přerušenou pozoruhodnou výstavu, kterou autor Matyáš Chochola nazval Dějiny lidstva.

K vidění bude rovněž expozice Petry Malinové Z úcty k hlíně. Obě výstavy měly původně končit 7. června, ale vzhledem k situaci a rozsáhlosti instalací budou prodloužené až do 30. srpna. Navíc galerie přichází s aktuální novinkou, kterou k dnešnímu dni oživí foyer. Tento prostor totiž patří rozměrné instalaci Dalibora Bači nazvanému Za kulisou. „Jeho umělecký projekt zde ztvární tmavá a zvukově izolovaná komora, ve které bude umělec v průběhu devíti měsíců trávit tři týdenní pobyty,“ zvou nejen na Bačovo dílo galeristé.

Přestože došlo k uvolnění rozmanitých opatření, není ještě zcela vyhráno. Proto i hradecká Galerie moderního umění myslí na bezpečí svých návštěvníků. „Pro zvýšení jejich bezpečnosti bude vstup do galerie umožněn pouze s ochranou dýchacích cest, tedy s rouškou nebo šátkem. U vstupu bude návštěvníkům navíc k dispozici bezdotykový dávkovač dezinfekce,“ upozorňuje galerie.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: galeriehk.cz, Hynek Šnajdar