Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Není obraz jako obraz aneb Názorná školní pomůcka minulosti

20. 5. 2020

page.Name
Zajímavou výstavu nazvanou Není obraz jako obraz připravilo pro svoje návštěvníky Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Expozice představuje tak zvaný školní obraz, který je už dnes spíše zapomenutou pomůckou, v minulosti však hojně využívanou pro řadu vyučovacích předmětů.

Ve druhé polovině 19. století došlo k rozšíření pomůcek k názornému vyučování i do českých škol. Mezi tyto pomůcky patřily i školní obrazy. „Provedeme vás světem nakladatelů, kteří je v českých zemích vydávali. Můžete si zkusit představit vyučovací hodinu žáků z přelomu 19. a 20. století, kdy nebyl k dispozici internet ani interaktivní tabule, ale učebnice většinou zcela bez ilustrací, které pak nahrazovala specifická učební pomůcka – školní obraz,“ zvou na výstavu muzejníci.Nejstarší školní obrazy vydávané od padesátých let 19. století se vyznačovaly sice tematickou rozmanitostí, ale nevýhodou pro školní výuku byl malý rozměr zhruba 30 krát 40 centimetrů. „Prvním autorem rozsáhlejšího cyklu školních obrazů pro české školy byl český vlastenec, lékař, pedagog, vědec a propagátor názorného vyučování Karel Slavoj Amerling (1807-1884),“ přiblížilo muzeum.

Aktuální výstava v královéhradeckém Muzeu východních Čech ale nabízí i produkci českých a československých nakladatelů, například Pavla Jehličky, Fridricha Tempského, Karla Jánskéhoa řady dalších.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv MVČ