Sobota

2. července 2022

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Jedenáctý ročník Cinema Open je zlomový, ale nezlomný. Pojede online

7. 11. 2020

page.Name
Posláním filmového festivalu Cinema Open, který se každoročně se koná v kině Bio Central v Hradci Králové, je šíření povědomí o nezávislém filmu a jeho tvůrcích, poskytnout jim možnost setkávání a odborných besed. Ani tuto kulturní přehlídku, která vstupuje do 11. ročníku, však neušetřila druhá vlna covidové pandemie a přesouvá se do online prostoru.

Od pátku 13. listopadu do půlnoci 14. listopadu se budou moci diváci alespoň připojit prostřednictvím svých monitorů a sledovat výběr filmů, které se přihlásily, nebo mohly být i přes opatření vlády dokončeny. Ke dni uzávěrky 30. září bylo přihlášeno 26 snímků, které je možné charakterizovat jako nekomerční, nezávislé, studentské, debutující či experimentální, povětšinou krátkometrážní, to je do 20 minut.

Přehlídka zůstává žánrově pestrá. Hrané filmy nabídnou například postapokalyptickou vizi, drama nebo komedie. Převažují autoři z České republiky, ale soutěžní snímek zaslal i zahraniční účastník Miky Johnson, který přihlásil experimentální snímek inspirovány románem japonského spisovatele Kobo Abe (The Box Man). Na webu zdejšího Centra uměleckých aktivit Impuls lze najít anotace jednotlivých děl i odkazy na medailonky autorů, trailery a v době festivalu na celé filmy.

Autoři ani diváci nebudou ochuzeni o soutěžní část přehlídky. Trojice porotkyň, tří českých filmařek, online ohodnotila a vybrala v každé kategorii 1. a 2. místo. Slavnostní vyhlášení proběhne v neděli 15. listopadu. Jeho záznam bude uveřejněn na webu i sociálních sítích Impulsu. Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia včetně technické pomoci. Druzí v pořadí získají konzultace k vlastní tvorbě s členkou poroty a filmovou režisérkou Terezou Štěpánkovou. 

I když musela být značná část doprovodného programu zrušena, bude pro návštěvníky připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště. „Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využijeme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici, kde poběží videoartová tvorba východočeského filmaře Ondřeje Martince. Tu pak mohou případní kolemjdoucí zhlédnout přímo z ulice,“ uvedla koordinátorka festivalu Sonja Večtomov. 

Organizátoři pevně doufají, že se ke konceptu filmového kempu vrátí v příštím roce a divákům představí kompletní program, který se měl blíže věnovat audiovizuální výchově a vzdělávání v digitálním prostředí. A to včetně mini-veletrhu animačních a filmových studií z celé republiky, prezentací s tématem trendů v digitálním vzdělávání a filmového kempu pro filmaře, kteří se chtějí dále rozvíjet. 

Marta Bergmanová
redakce@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: CUA Impuls