Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V muzeu zaregistrují rekordní sbírku modelů záchranářské techniky

12. 12. 2020

V muzeu zaregistrují rekordní sbírku modelů záchranářské techniky 0 snímků
V expozici výstavy Záchrankou kolem světa v Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude v úterý v 15 hodin slavnostně zaregistrováno 1777 kusů modelů záchranářské techniky do České databanky rekordů jako Největší sbírka modelů sanitek.

Podle mluvčí muzea Lucie Peterkové je majitelem sbírky a autorem výstavy je lékař Anatolij Truhlář, lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a předseda České resuscitační rady, který modely shromažďuje od roku 1987.

Výstava Záchrankou kolem světa, dokumentující historický vývoj záchranářské techniky používané ve 40 státech světa, nabídla od konce letošního července téměř celou Truhlářovu sbírku. Podle mluvčí Peterkové se měl původně zápis do České knihy rekordů uskutečnit před ukončením výstavy v říjnu letošního roku. V té době ale bohužel nebylo možné akci zorganizovat z důvodu protipandemických opatření.

Výstavu se poté podařilo prodloužit až do 3. ledna příštího roku, ale zdá se, že ani v tomto období nebude možné uspořádat plánovanou akci s účastí veřejnosti. „Rádi bychom proto přizvali novináře, aby byl alespoň zprostředkován tento výjimečný okamžik čtenářům, divákům a posluchačům. Navíc, možná jako jedni z mála, uvidíte nové přírůstky, které jsme do výstavy nainstalovali před jejím prodloužením v době, kdy bylo muzeum pro veřejnost zcela uzavřeno,“ dodala Peterková.    

Mezi nejnovější exponáty výstavy i celé sbírky například patří moderní vrtulník Airbus Helicopters H145 v barvách East Anglian Air Ambulance Charity (EAAA). „Na pozici pilota vrtulníku EAAA pracoval v letech 2015–2017 rovněž princ William, vévoda z Cambridge,“ řekl sběratel Truhlář s tím, že model princova vrtulníku byl vyroben na zakázku v měřítku 1:32 na Filipínách.

„Pro stavbu modelu bylo použito vzácné mahagonové dřevo vypálené v peci při vysoké teplotě. Následovalo ruční opracování trupu podle detailních technických výkresů a finální aplikace barev a laku v několika vrstvách,“ uvedl. Výjimečnost sbírky dokazuje i fakt, že se v ní najdou kusy, které jsou kuriózní nebo určené pouze na hraní.

Rovněž tyto exponáty mají své nepopiratelné kouzlo, protože dokumentují vývoj hračkářského průmyslu. V kolekci lze najít například londýnskou plyšovou sanitku nebo hračku z USA vyrobenou výhradně z recyklovaných nádob na mléko.

(hyš-lp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech