Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Klicperovo divadlo zahájí sezonu festivalem Čekání na Václava, začíná předprodej

24. 8. 2020

page.Name
Do sedmnáctého ročníku 28. září vstoupí tradiční festival Čekání na Václava, který potrvá do 28. října. Touto událostí bude zahájena nová sezona Klicperova divadla v Hradci Králové. Volný prodej vstupenek na festival začne dnes v 10 hodin v předprodeji na Gočárově třídě. Zároveň začne i on-line na webových stránkách www.klicperovodivadlo.cz.

Více informaci o festivalu je na webu. Festival zahájí v pondělí 28. září na hlavní scéně brněnské Divadlo Husa na provázku inscenací Don Quijote. O týden později 5. října zavítá do Studia Beseda pražské Švandovo divadlo s hrou Hadry, kosti, kůže. Ve čtvrtek 8. října uvede pražské Divadlo D21 ve Studiu Beseda dílo klasické ruské literatury Zločin a trest v dramatizaci režiséra Andrzeje Wajdy.

Na festivalu se představí také ostravské Divadlo Petra Bezruče, v pátek 9. října na hlavní scéně odehraje autorskou parafrázi dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová: Teorie dospělosti, s podtitulem Telenovela říznutá absurdním humorem. V úterý 13. října diváci uvidí ve Studiu Beseda komedii Zámek na Loiře v režii Michala Háby v podání divadelní skupiny Lachende Bestien a v pátek 16. října adaptaci milostného románu Dobrý proti severáku, kterou uvede Jihočeské divadlo z Českých Budějovic. Diváci se mohou těšit v neděli 18. října ve Studiu Beseda na inscenaci Antieva v podání Divadelní společnosti Masopust.

V pondělí 19. října se na hlavní scéně představí v inscenaci Gin Game v podání pražského Divadla Na Jezerce Jiřina Bohdalová a Milan Kňažko. Ve stejný den si na své přijdou i milovníci poezie. Ve Studiu Beseda Divadelní spolek Jedl uvede jevištní koláž z dopisů a textů katolického básníka Jana Zahradníčka s názvem Zahradníček/vše mé je tvé.

Činoherní studio Ústí nad Labem odehraje v úterý 20. října ve Studiu Beseda jevištní zpracování filmu Funny games. Městská divadla pražská přivezou do Hradce Králové drama Smrt obchodního cestujícího v hlavních rolích s Miroslavem Donutilem a Zuzanou Kronerovou. Představení je naplánované na hlavní scéně na středu 21. října. V sobotu 24. října se mohou diváci těšit na hru České nebe, aneb zasedání české nebeské komise v době první světové války v podání Divadla Járy Cimrmana. Horácké divadlo Jihlava v úterý 27. října ve Studiu Beseda odehraje adaptaci milostného románu Utrpení mladého Werthera.

První čtená zkouška domácího Klicperova divadla Úklady a láska v režii Ivana Krejčího.

Domácí Klicperovo divadlo obohatí festival svými inscenacemi i dvěma premiérami. První premiérou bude 3. října ve Studiu Beseda hra Lidé, místa, věci v režii Pavla Kheka a druhou 17. října na hlavní scéně hra Friedricha Schillera Úklady a láska v režii Ivana Krejčího. Součástí festivalu budou také koncerty, v hradeckém divadle vystoupí například písničkářka Anežka Malá alias Nessie s kapelou. Festival ukončí ve středu 28. října inscenace Malý Princ v podání pražského Studia Dva. V titulní a jediné roli se představí herec a zpěvák Jan Cina.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: Klicperovo divadlo