Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Příznivce prken, která znamenají svět, čeká v Klicperově divadle osm premiér

2. 8. 2020

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové v nadcházející divadelní sezoně uvede osm premiér. Spojuje je společný podtitul Hrdinové nebo zbabělci? Tou první bude 5. září na hlavní scéně adaptace románu Tři kamarádi Ericha Maria Remarqua v režii Petra Šindla. Jde o odloženou premiéru ze sezony 2019/2020, sdělili ČTK zástupci divadla, které vstupuje do své 136. sezony pod novým uměleckým šéfem Pavlem Khekem.

„Snažili jsme se o co nejpestřejší nabídku. Milovníci moderního a neokoukaného mohou přijít na dvě české premiéry, vyznavače klasiky zveme na Schillera, Gogola či Shakespeara a čtenáře literatury konfrontujeme s divadelní podobou nejprodávanějšího románu posledních let - Alena Mornštajnová: Hana či s románovým debutem Josefa Škvoreckého a jeho východočeskými Zbabělci,“ řekl Khek. Druhou premiérou sezony bude 3. října ve Studiu Beseda hra Lidé, místa, věci současného britského autora Duncana Macmillana v režii Pavla Kheka.

V sobotu 17. října bude na hlavní scéně uvedena hra německého romantického dramatika a básníka Friedricha Schillera Úklady a láska v režii Ivana Krejčího. Další premiéra je naplánovaná na 12. prosince opět na hlavní scéně. Bude jí hra Ženitba Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Pátou premiérou sezony 2020/2021 bude 27. února 2021 hra Benátský kupec od Williama Shakespeara, režie se ujal Petr Svojtka.

Klicperovo divadlo uvede 13. března 2021 premiéru hry Hana v režii Diany Šoltýsové. Jde o novou dramatizaci bestselleru Aleny Mornštajnové, která byla napsána přímo pro Klicperovo divadlo, uvedli jeho zástupci. Hra bude uvedena ve Studiu Beseda. Sedmá premiéra je naplánovaná na 15. května 2021 opět na hlavní scéně a bude jí hra Pozor, citlivý obsah! v režii Petra Štindla. Poslední permiérou sezony 2020/2021 budou 29. května 2021 na hlavní scéně Zbabělci Josefa Škvoreckého v režii Pavla Kheka.

Z důvodu neodehraných představení v minulé sezóně kvůli epidemii koronaviru bude prodej předplatného na nadcházející sezonu rozdělen. Divadlo zahájí osobní prodej předplatného u skupin P, Z a V v pátek 21. srpna v 10 hodin v předprodeji divadla, mimořádně bude otevřeno i v sobotu 22. srpna od 9 do 12 hodin.

„Zároveň bude možná výměna neuplatněných kuponů z loňské sezony na festival Čekání na Václava s možností dokoupení jedné vstupenky na jakékoliv festivalové představení. Stávajícím předplatitelům skupin P, Z a S rezervujeme jejich místa do úterý 15. září 2020. Po tomto termínu budou nabídnuta dalším zájemcům,“ uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček. Prodej předplatného skupin A-D a d/1-d/4 bude zahájen 21. listopadu, v první části sezony budou těmto skupinám odehrána představení z minulé sezony.

Klicperovo divadlo v sezoně 2019/2020 mělo v plánu uvést sedm premiér, ale kvůli koronavirové pauze odehrálo pět. První neuvedenou premiérou jsou Tři kamarádi, kterou divadlo uvede v září. Druhou je komedie Doma, jsem zlato! v režii Jana Holce, kterou diváci uvidí až sezoně 2021/2022.

Tomáš Kučera kš
ČTK
Ilustrační foto: archiv Klicperova divadla