Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Kulturní exploze v galerii! Zahájení čtyř výstav a ukončení stálé expozice

23. 9. 2020

page.Name
Galerie moderního umění v Hradci Králové, nejdůležitější výstavní instituce v kraji, kterou jako ředitel necelý rok a půl vede František Zachoval, vstupuje v této nelehké době do velkorysého výstavního počinu. Zítra v 18 hodin zde bude vernisážemi zahájen výstavní projekt Čtyři patra umění!

Odstartovány zde totiž budou výstavy Jiřího Hilmara, Petra Stanického, Vladimíra Preclíka a Dalibora Bači. Kromě toho se také uskuteční dernisáž stálé expozice Proměny obrazu / obrazy proměn, která se uzavře v neděli 27. září. Výstava hradeckého malíře, sochaře a grafika Jiřího Hilmara nazvaná Nalézat ztracenou rovnováhu, která potrvá do 28. února, se zaměří na doposud nepříliš často vystavovanou část umělcova díla, která začala vznikat počátkem 80. let.

„Jde o dřevěné objekty, reliéfy a instalace, v nichž se umělec soustředí na problematiku přírody a jejího ohrožení ze strany technické civilizace,“ přiblížil tuto expozici ředitel galerie. Architekt Petr Stanický pro změnu pracuje se sklem. Jeho výstava Jiný prostor v bílé kostce nabídne specifická díla, která působí na lidské smysly a emoce. Ve své práci se chová jako technik - konstruuje a často kombinuje materiály, přesto sklu nechává jeho přirozené opticko-estetické vlastnosti. Jeho práce lze vidět do 6. prosince.

Dalším vystavujícím autorem je legenda českého sochařství a malířství, již nežijící Vladimír Preclík. Jeho výstava Nekousavě kousati - Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji je koncipována jako retrospektivní, od barokního zlaceného rámu a raných portrétů české avantgardy až po divácky atraktivní a radikálně barevná díla z posledních let. Společně tvoří pestrý kaleidoskop světa tohoto jedinečného sochaře s kořeny v královéhradeckém regionu. Výstavu je možné shlédnout až do 22. května 2022.

„Nějakou dobu už u nás ve foyer běží výstava Dalibora Bači Za kulisou. Nyní bude rovněž oficiálně zahájena vernisáží,“ prozradil Salonkám ředitel Zachoval. Intervence sestává z fyzické architektury, komory zaklesnuté do vstupní haly galerie a performativních pobytů umělce v této komoře.

„V průběhu devíti měsíců stráví umělec v této tmavé a zvukově izolované komoře, vybavené pouze lůžkem a sociálním zařízením, tři týdenní pobyty oproštěn od konzumace jídla, jakož i zpráv z vnějšího světa včetně lidského kontaktu, médií a sociálních sítí,“ přiblížil Zachoval originálnost expozice trvající do 31. března příštího roku.

Bohaté kulturní menu doplní dernisáž stálé expozice Proměny obrazu / obrazy proměn. Ta sleduje pestrý a mnohotvárný vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Obrazy proměn ukazují ve čtyřech tematických celcích, jak se s moderními uměleckými názory vyvíjela tradiční témata výtvarného umění: tvář, krajina, zátiší a figura.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar, archiv GMU