Neděle

28. listopadu 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Galerie moderního umění loni koupila více než 214 děl za 4,5 milionu korun

17. 3. 2021

page.Name
Akviziční aktivity Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové nepolevují. Tato významná kulturní instituce totiž loni zakoupila do svých sbírek 214 uměleckých děl za více než 4,5 milionu korun. Nákup umožnila nejen třímilionová dotace ministerstva kultury, ale i příspěvek zřizovatele – Královéhradeckého kraje, který uvolnil 1,5 milionu korun.

Galerie buduje novou Sbírku pohyblivého obrazu a Sbírku střední a východní Evropy. „Akviziční činností se snažíme doplnit naše sbírky o důležité autorky a autory 90. a nultých let,“ prozradil ředitel GMU František Zachoval. Výběr děl byl v souladu s koncepcí sbírkotvorné činnosti vytvořenou novým vedením v roce 2019. Od té doby GVU nakoupila díla současného českého umění za 8,5 milionu korun.

Koncepce definuje čtyři oblasti, na které se instituce v šestiletém období zaměří. České výtvarné umění od roku 1989 do současnosti, regionální tvorba od roku 1989 do současnosti a dvě novinky: Sbírka pohyblivého obrazu a Sbírka střední a východní Evropy mapující umění po roce 2000.

K nejvýznamnějším loňským akvizicím galerie patří například fotokoláž s názvem Fotoamputace/Fotoimplantace Veroniky Šrek Bromové z 90. let 20. století nebo práce Jana Šerýcha Black Sabbath / ABBA. Díla obou umělců obohatila sbírku českého výtvarného umění. Oblast regionální tvorby rozšířila díla jednoho z nejvýznamnějších umělců regionu v období generace 70. let Radoslava Pavlíčka a Petry Malinové, absolventky ateliéru Jiřího Sopka na Akademii výtvarných umění v Praze.

Sbírka střední a východní Evropy se rozrostla o dílo Dalibora Bači CZ_SK_HU_D_PL ve tvaru československé vlajky z roku 1918-1938 a o práci Moskevský deník ze série sponkových koláží od Anny Daučíkové. Sbírku pohyblivého obrazu, která má 22 inventárních čísel, doplnily například filmové experimenty Psychodrama a Rokle od Miloše Šejna a klipová videa z roku 2019 Moréna Rex a Skuzomeetzach od Marie Lukáčové, jedné z nejmladších autorek.

„Akvizice umožnily realizaci nové stálé expozice Posledních padesát let vytvořenou jedním z předních teoretiků současného českého umění Tomášem Pospyszilem. Nově získané prostorové objekty Jitky Svobodové pak doplňují stálou expozici Minulé století - dvacet osobností,“ uvedli zástupci hradecké GMU.

Tomáš Kučera
ČTK
Foto: archiv Salonek