Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Klicperovo divadlo nezahálí a pokračuje ve zkouškách chystaných premiér

26. 3. 2021

page.Name
Přestože stále panuje covidová pandemie a kulturní život v Hradci Králové se téměř zastavil nebo přešel od online podoby, Klicperovo divadlo určitě nezahálí. Pokračuje totiž ve zkouškách premiér chystaných na letošní rok. Tento týden dozkoušelo inscenaci Benátský kupec v režii Petra Svojtky.

V současné divadelní sezoně divadlo plánovalo uvedení osmi premiér, ale kvůli pandemii a uzavření kulturních institucí zvládlo odehrát jen dvě. Kontakt s publikem se snaží divadlo udržet ve virtuálním prostoru nabídkou on-line přenosů. Kontakt s publikem se snaží divadlo udržet ve virtuálním prostoru nabídkou on-line přenosů.

„Banátského kupce máme nazkoušeného, teď budeme čekat, až bude možné hru uvést. Podobně jsou na tom také chystané premiéry Úklady a láska v režii Ivana Krejčího a Ženitba v režii dua SKUTR. Tyto hry jsou již nazkoušené a zakonzervované. Po Velikonocích dozkoušíme hru Hana v režii Diany Šoltýsové,“ nastínil mluvčí divadla Martin Sedláček.

Poslední dvě premiéry současné sezony – Pozor, citlivý obsah! v režii Petra Štindla a Zbabělci v režii Pavla Kheka divadlo prozatím zkoušet nebude, protože budou odsunuty do následující sezony 2021/2022. „V současné sezoně jsme zvládli v září odehrát Tři kamarády a v říjnu Lidé, místa, věci. Hra Úklady a láska se už odehrát nestihla, divadla byla uzavřena týden před premiérou,“ sdělil Sedláček.

Vzhledem k pandemickým opatřením nabízí tato hradecká scéna on-line přenosy. Podle zástupců divadla byl úspěšný především živý streamovaný pořad Podkroví Live. „V těchto dnech uplynul rok od doby, kdy Klicperovo divadlo poprvé začalo tento živý streamovaný pořad vysílat. Od té doby připravilo včetně speciálů více než 80 dílů. S velkým diváckým zájmem se setkal například díl věnovaný 17. listopadu nebo četné on-line koncerty,“ uvedl mluvčí.

U příležitosti prvního výročí zahájení on-line přenosů připravují divadelníci na úterý 30. března od 19 hodin další díl, který se odehraje „živě z jeviště“. Tentokrát se diváci mohou těšit na koncert herců Kamily Sedlárové, Jiřího Zapletala, Jana Vápeníka, Williama Valeriána, Jakuba Tvrdíka a dalších, kteří vystoupí za doprovodu muzikantů Petra Soviče & Gramofonu. Třičtvrtěhodinový program bude divadlo vysílat živě na svém facebooku. Kromě facebookových streamů divadlo letos začalo připravovat i podcasty POT&LESK, které vycházejí každý čtvrtek v podcastových aplikacích.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto