Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Klub konkretistů přišel s vítaným oživením, umění nabízí ve výlohách

4. 3. 2021

Klub konkretistů přišel s vítaným oživením, umění nabízí ve výlohách 0 snímků
Galerie jsou kvůli covidové pandemii a rozmanitým omezením uzavřené a výtvarné výstavy se tedy nekonají. Protože jsou tyto aktivity zcela utlumené i v Hradci Králové, rozhodla se východočeská sekce Klubu konkretistů oživit spící instituce a nabídnout kolemjdoucím trochu výtvarné kultury ve výlohách, výkladech a oknech města.

„V Hradci Králové, jako všude jinde, jsou teď galerie a výstavní prostory uzavřené, výstavy buď nejsou vůbec, nebo jsou k vidění online. Ale to není ono. Přinášíme proto lidem alternativu,“ řekla Jana Vincencová, koordinátorka Klubu konkretistů a Umění do výloh, které je už nějaký čas příznivcům výtvarného umění ve městě k dispozici.

Podle ní klub přináší veřejnosti umění tak, aby to bylo bezpečné a možné k prohlédnutí kdykoliv. „Umístili jsme vizuální umění do výloh, výkladů a oken v Hradci Králové, našimi partnery jsou například Filharmonie Hradec Králové, Divadlo Drak či Střední škola vizuální tvorby,“ dodala.

Například výlohy Infocentra u budovy muzea zdobí výstava Fenomény české kultury. Při procházce po Eliščině nábřeží, se lze „potkat“ s Josefem Gočárem, Janem Kotěrou, Boženou Němcovou, bratry Čapkovými nebo Františkem Kupkou. K vidění je nově také kreslená mapa od Jany Bačové Kroftové.

Zážitek je navíc umocněn reprodukovanou hudbou v podání Filharmonie Hradec Králové. Jako další výstavní prostory fungují výlohy Centra uměleckých aktivit s výstavou Odložená osobnost, Ateliér Salon Dagmar Popové s výstavou Počkejte na tmu, Pod glazurou s výstavou Zlato? Zlato!, Jitky Šedové – JR – s výstavou Sen, v Artičoku je k vidění Landart a ve výlohách Design shopu Galerie FOX najdete výběr z českého designu.

K projektu se připojila také Studijní a vědecká knihovna s výstavou Čtu, čteš, čteme za výlohou knihovny mezi vstupními dveřmi. „Knížky jsou v současné pochmurné době jedna z mála radostí, které nám zbyly. A tak čtěme a nesmutněme,“ vyzývá studijní knihovna. Informace o akci, ke které se postupně připojují další, jsou na facebookových stránkách www.facebook.com/umenidovyloh

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Umění do výloh