Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

„Divadelňák“ jede na plné obrátky! Představení lze vidět i pod širým nebem

20. 6. 2021

„Divadelňák“ jede na plné obrátky! Představení lze vidět i pod širým nebem 43 snímků
Návštěvníci kulturní události Regiony – Mezinárodní divadelní festival v Hradci Králové, která dnes vstupuje do třetího dne, už mohli vidět desítky představení rozmanitých žánrů. Nejen ve vnitřních prostorách zdejších divadel, ale také na venkovních scénách si přicházejí na své dospělí i dětští diváci, pro něž organizátoři připravili také jiné než divadelní aktivity.

A jak si víkend návštěvníci užívají? „Je krásné letní počasí, tak jsme vyrazili do Hradce. Zatímco manžel má rád divadlo, takže obchází scény, já doprovázím děti tam, kde je něco pro ně. Protože je dost vedro, osvěžily se ve fontáně v Žižkových sadech a zařádily si s ostatními vrstevníky. Je to tady moc fajn,“ řekla nám včera Andrea Kohoutová z nedalekého Chlumce nad Cidlinou.

Před Divadlem Drak se ve stanu hrála představení, a kromě toho zde byly připraveny dřevěné interaktivní atrakce pro všechny generace s různými kukátky, hejblátky a dalšími zajímavostmi, od nichž se přítomní nemohli odpoutat. Mimo to se kousek dál konal sprejerský workshop pro nejmenší. „Nevím, jestli na to máte vhodné oblečení,“ sdělil dětem lektor workshopu a podal jim bílé pláště. Děti si poté rozebraly spreje, vzaly šablony a pustily se s chutí do díla.

Výjimečný hudební i vizuální zážitek připravil před Drakem Pan Orchestr, což je argentinský hudebník a loutkář Santiago Moreno Před nadšenými diváky rozehrál pohybem bicí nástroje umístěné na svých zádech prostřednictvím provázků a kladek návazných na částech svého těla, které řídí v doprovodu kytary patnácti ovladači. Virtuózní hudební sólo a repertoár Santiago sestavil z vlastních skladeb ovlivněných jihoamerickou hudbou.

„Bylo to fantastické, ten mladík je neskutečně šikovný. Byla to podívaná a moc nás to bavilo. Můj syn je z toho tak nadšený, že by si něco podobného rád zkusil. Budu o tom uvažovat,“ řekl Salonkám krátce po koncertu Mirek Mareček z Hradce Králové, zatímco jeho syn Tomáš běžel za hudebníkem, aby se na orchestr pro jednoho hráče podíval zblízka. Kdo procházel přes Malé náměstí, upoutaly jeho pozornost dvě černé „budky“.

„Pojďte dál, pokud vás zajímá ekologie,“ zve do útrob EKO zpovědnice kolemjdoucí mladá dáma v černém z pražského SpielRaum Kollektiv. Nabídku na zpověď přijala Jitka Karásková z Pardubic a vstoupila dovnitř. „Bylo to spíše takové povídání, ale zase jsem se něco dozvěděla. Nejsem nějaká ortodoxní ekoložka, ale odpad poměrně důsledně třídím, protože to považuji za důležité,“ prozradila Jitka a společně s ní jsme vyrazili na Letní scénu u Klicperova divadla.

Tam se zrovna hrála pohádka Neposlušná kůzlátka v podání hradeckého herce a loutkáře Jirky Polehni. V hledišti byli převážně caparti, kteří hereckému koncertu přihlíželi s otevřenou pusou a občas se ozvaly nějaké hlasité komentáře. „Jsem ráda, že mě maminka vzala na pohádku. Bylo to moc hezké a budeme sem chodit i v dalších dnech,“ prozradila sedmilá Anežka. Divadelní festival má hodně pestrý program a potrvá až do pátku 25. června.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz