Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Je veřejný prostor vhodné místo pro tvorbu kumštýřů? Na to odpoví Nábřeží umělců

3. 6. 2021

page.Name
Deset let zdobila umělecká díla známých tvůrců veřejný prostor města Trutnova při otevřených výstavách nazvaných Sochy ve městě. Tuto každoroční událost provázely nadšené hlasy uměnímilovné veřejnosti, ale také kritika některých obyvatel města, kterým se díla prostě nelíbila. Také okolí náměstí Svobody v Hradci Králové zdobí plastiky, které už do veřejného prostoru zapadly a staly se součástí města.

Letošní hradecká akce Nábřeží umělců, která dnes vstupuje do třetího dne, se bude fenoménem umění ve veřejném prostoru zabývat. Na Tylově nábřeží, kde se tato událost koná, se dnes v 17 hodin na toto téma rozpoutá diskuse se sochařem Štěpánem Málkem a nastolí otázky, co je kvalitní a co už ne, kdo o tom rozhoduje a podobně. Očekává se, že bude velmi zajímavá. Umění ve veřejném prostoru je totiž stále velmi aktuální, vyvolává emoce a řadu rozmanitých otázek.

Aktuální kulturní akce dnes dopoledne pokračuje workshopy a dílnami. Kdo má rád kvalitní hudbu, měl by si najít čas odpoledne v 16 hodin a vypravit se do nedalekého Sboru kněze Ambrože na varhanní koncert žáků z Církevní základní umělecké školy v Hradci Králové. Nábřeží umělců vyvrcholí zítra. Po obvyklých dopoledních workshopech bude v 16 hodin zahájen hlavní program.

Úvod bude patřit vernisáži výstavy z letošního sympozia a tvorby v plenéru. Půlhodiny poté je na programu žonglérský workshop. V 17 hodin začne hudební vystoupení Královéhradeckého kvarteta, v 18 hodin následuje koncert On line Session a letošní Nábřeží umělců ukončí v 19 hodin hudební performance Živé bubny. Pokud máte čas a náladu nenechte si tuto událost ujít!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Nábřeží umělců