Pondělí

5. června 2023

Nyní

23°

Zítra

20°

Svátek má

Nábřeží umělců přálo počasí, společně si ho užili ti nejmenší i jejich rodiče

5. 6. 2021

Nábřeží umělců přálo počasí, společně si ho užili ti nejmenší i jejich rodiče 0 snímků
„Musím říci, že je to super akce. Vzali jsme sem naše dvě děti a byli jme tu každý den. Naši potomci kreslili, malovali a dobře se bavili. Myslím si, že by takových akcí mělo být v Hradci více. Paráda,“ řekla Salonkám na Tylově nábřeží při kulturní události Nábřeží umělců, která po čtyřech dnech včera vrcholila, Jana Macháčková.

A děti si to skutečně celou dobu užívaly. „Nejdříve jsem nůžkama stříhala kruhy, a to mě moc bavilo. Potom jsem taky napsala vzkaz a dala ho na zábradlí na řeku. To je hezký nápad,“ prozradila dvanáctiletá Johana. Součástí všech čtyřech dnů byly hojné výtvarné, taneční i divadelní workshopy, dále rozmanité koncerty a podobně. Vše včera vyvrcholilo vernisáží výstavy výtvarných děl autorů ze škol r zůzných míst republiky.

Ještě předtím jsme při tvorbě abstraktnějšího díla s konkrétními prvky na dřevěných tabulích, na něž rukama nanášela barvy, zastihli mladou výtvarnici, která se představila jako Víla Eliška. „Nejsem součástí společné výstavy, jsem tady sama za sebe a tvořila jsem s dětmi,“ sdělil Eliška a ochotně se nechala vyfotit se svým originálním dílem.

Také Žaneta z Úpice, která s dětmi tvořila různé koláže, si tvůrčí úsilí dětí na Nábřeží umělců pochvalovala. „Je fajn dětem nechat výtvarnou volnost, nijak moc je neusměrňovat a dát prostor jejich fantazii. Pak vzniknou zajímavá díla. Museli jsme je přibrzdit jen při práci se spreji, protože už je stříkaly skoro na všechno,“ smála se lektorka.

Klub konkretistů, který tuto akci uspořádal, mohl být se svou akcí spokojený, i když příprava všech souvisejících aktivit byla poměrně náročná. „Všechno zkoordinovat, aby to klaplo, bylo sice složité, ale jsme rádi, že účast byla hojná,“ prozradila pořadatelka Jana Vincencová. Nábřeží umělců je už sice minulostí, ale po dlouhé pauze způsobené covidovou pandemií to byla akce, která vlila všem zúčastněným účastníkům novou krev do žil.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz