Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Jak jsme fotili fotografickou legendu, Mistra ženských aktů Miloše Vojíře

22. 4. 2021

Jak jsme fotili fotografickou legendu, Mistra ženských aktů Miloše Vojíře 0 snímků
Parkujeme s fotografem Ondrou Litterou v hradecké Baarově ulici před dvanáctipatrovým panelákem. Zmáčknu tlačítko zvonku se jménem a po chvíli se z reproduktoru ozve: „Jedenácté patro.“ Tam už nás očekává fotografická legenda, mistr ženských aktů Miloš Vojíř (83). Opírá se o hůl, protože, jak říká „už mně to moc nechodí.“

Vcházíme do rozlehlého bytu a fotograf nás vede přímo do ateliéru mezi stojany se světly, kde vzniká jeho dílo. Právě část stojanů využijeme na zavěšení aktů, které postupně vytahujeme z regálu podle vlastního výběru. Doprostřed této scenérie se na barovou stoličku posadí fotograf, který ženské akty fotí už šedesát let. Tak začala před několika dny vznikat série fotek k rozhovoru s tímto fotografem pro květnový magazín Salonky.

Nějakou dobu ho aranžujeme, on ochotně pózuje, zatímco cvaká spoušť fotoaparátu. „Přiznám se, že raději fotím, než abych pózoval před objektivem,“ přiznává Vojíř. Přesto je trpělivý a samozřejmě jako fotograf chce, aby byl výsledek našeho snažení co nejlepší. „Chcete rozsvítit světla, nebo necháme to denní z okna,“ ptá se. Vyměňujeme akty kolem fotografovaného objektu a snažíme se, aby fotky měly atmosféru.

Když máme „nabraný“ materiál, Vojíř nás vede o patro výše do své pracovny. Zapíná počítač a ukazuje nám archiv se svou bohatou a pestrou tvorbou. V krátké chvilce, než se přístroj spustí, fotograf přiznává, že ho stále zajímají staré, tak trochu zažloutlé snímky. „Analogově už dnes skoro nikdo nefotí, je digitální doba. I já už tak fotím,“ přiznal.

Potom už na obrazovce počítače defilují rozmanité akty žen, které Vojíř za dlouhá léta nafotil. „S tímto materiálem mohu pracovat klidně ještě dvacet let. Dříve nebyl problém získat k focení holku na ulici, dnes jim dám svoji vizitku, ale už je to tak trochu problém. Akty jsem fotil šedesát let, takže už to stačilo,“ poznamenal Vojíř s tím, že se v současné době věnuje spíše portrétům.

„Právě teď nastala doba, kdy tvořím jen to, na co mám náladu. Zakázky neberu, už to nemám zapotřebí. Když přibývají roky, ubývají požadavky. Potřebuji toho už čím dál tím méně. Zbavil jsem se auta a mám klid. Tam, kam potřebuju, jedu taxíkem,“ sdělil nám Vojíř a pokračuje v prezentaci svých četných aktů a také portrétu, ktetým se nyní spše zabývá. „Zjistil jsem, že u portrétů je více možností než u aktů. Výrazy, vrásky, mimika, to všechno nabízí obličej, a to mě na tom baví.“

Hradecký fotograf i přes pokročilý věk je stále plný tvůrčího elánu a když se rozhodne, tak stále fotí, protože je to jeho celoživotní vášeň. To také prozradil v rozhovoru pro náš květnový magazín Salonky, který si už brzy budete moci vyzvednout na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové. Už teď vám přejeme poutavé, zajímavé a inspirativní čtení. 

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar