Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Inscenací Cesta se po nucené odmlce opět otevře populární Divadlo Drak

25. 5. 2021

page.Name
Po sedmiměsíční nucené odmlce způsobené epidemickými opatřeními se mohou příznivci Divadla Drak opět těšit na produkci této proslulé hradecké scény. Návštěvníci budou přivítáni už v pondělí 31. května v 19 hodin ve Studiu Divadla Drak reprízou inscenace Cesta.

Na programu budou nejen dopolední představení pro školy a školky, ale také odpolední a víkendová pro veřejnost. Inscenace Cesta je hudebně-divadelní jam session inspirovaná tvorbou i životními postoji americké beatové generace. „Tři hlavní představitelé inscenace byli loni v širších nominacích na Cenu Thálie,“ řekl ředitel divadla Tomáš Jarkovský. Na úterý 1. června divadlo připravuje při příležitosti Mezinárodního dne dětí uvedení autorské inscenace Veroniky Riedlbauchové Do hajan!.

Divadlo Drak uvede v červnu také dvě premiéry. V sobotu 5. června od 18 hodin to bude na hlavní scéně premiéra maňáskové veselohry pro děti od tří let Kašparův zvěřinec v režii Blanky Josephové Luňákové a v sobotu 12. června ve Studiu Divadla Drak od 17 a 20 hodin premiéra autorské inscenace Tomáše Jarkovského, Jakuba Vašíčka a Antonína Šilara na motivy Čapkova dramatu R.U.R.. Tato hra nazvaná R.U.R. 2.0 je určena divákům od devíti let.

 „Je fascinující, nakolik se otázky nastolené Čapkem před sto lety bezprostředně dotýkají naší současnosti, ale zejména blízké budoucnosti. R.U.R. 2.0. není interpretací původního dramatu, ale rozehrává jeho ústřední myšlenku ve zcela nových souvislostech,“ prozradil režisér a umělecký šéf divadla Jakub Vašíček.

Vrcholem letošní divadelní sezony poznamenané koronavirem bude festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program, který se letos uskuteční poprvé pod novým názvem REGIONY - Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Divadelní festival bude od 18. do 25. června v tradičním rozsahu. „Jeho součástí bude nejen každoroční pestrá nabídka českých i zahraničních divadelních souborů, ale i přehlídka všech nových titulů Divadla Drak, které v předchozích dvou sezonách vznikly,“ uvedli zástupci Draku.

Akci pořádají tři subjekty. Kamennou část“ připravují Divadlo Drak a Klicperovo divadlo a venkovní program zajišťuje nezisková organizace Kontrapunkt. Festival založil v roce 1995 tehdejší ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman. Loni nebyl kvůli opatřením proti covidu v tradičním rozsahu poprvé po 25 letech, konal se v komorní podobě s podtitulem Letos jinak.

ČTK
Ilustrační foto: Divadlo Drak