Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Divadelní festival změnil název, v červnu se má opět konat jako plnohodnotný

12. 1. 2021

page.Name
Proslulý hradecký festival Divadlo evropských regionů s podtitulem Letos jinak a Open Air Program se loni v Hradci Králové kvůli koronaviru konal v komorní podobě. Letošní již 26. ročník, který se má uskutečnit od 18. do 25. června, je už připravován opět jako plnohodnotný, a navíc změnil název. Bude se jmenovat REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Nový název bude společný pro obě původní festivalové části, Divadlo evropských regionů a Open Air Program. „Při výběru názvu jsme kladli velký důraz na zachování kontinuity a odkazu celé pětadvacetileté historie. Nový název tak zcela záměrně navazuje na původní trojslovné označení Divadlo evropských regionů,“ vysvětlila ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Podle Barbory Hodonické, ředitelky neziskové organizace Kontrapunkt, která zajišťuje a Open Air Program, se v posledních letech společně s dalšími pořadatelskými subjekty, jimiž jsou Klicperovo dovadlo a Divadlo Drak, výrazně zaměřili na užší propojení v řízení festivalu, získávání finančních prostředků, způsobu vedení PR i v samotném sestavování programu.

„V minulosti se obě části festivalu prezentovaly samostatně, což mohlo být pro diváky i samotné účastníky festivalu matoucí,“ uvedla ředitelka Hodonická. Festival, který v roce 1995 založil tehdejší ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, v minulosti nabízel program nejen v divadlech, ale také v ulicích města včetně koncertů a dalších akcí. Každoročně přilákal desítky tisíc návštěvníků.

„Uvědomujeme si historické specifikum festivalu, kterým je zaměření na regionální scény jak české, tak zahraniční. Toto zaměření společně s multižánrovým rozkročením a prolínáním profesionálního, nezávislého i amatérského divadla tvoří dohromady jedinečný mix, který na festivalové mapě České republiky nemá obdoby,“ řekl ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Podle organizátorů má akce ambici nezaměřovat se pouze na evropské státy, ale rozšířit svoji působnost i na ostatní země. „Proto nový název nebude pro naší nově ustanovenou dramaturgickou radu geograficky zavazující,“ dodala Mikulková. Nová identita festivalu by měla postupně proměnit všechny nástroje vizuální komunikace od podoby loga přes festivalové plakáty, online komunikaci či programový katalog až po vizuální značení a navigaci po městě. Více informací o festivalu bude na webu.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto