Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Divadelníci východních Čech se budou setkávat díky novému streamu Antré

4. 1. 2021

page.Name
S divadelníky o divadle. Takový bude nový stream, který se od čtvrtka objeví na video platfotmě YouTube. Vysílat se bude vždy 45 minut každý čtvrtek od 18 hodin. Pořad Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD), které sdružuje amatérské divadelníky hned ze čtyř krajů.

Největší podíl členské základny je z Královéhradeckého a Pardubického kraje, dále jde o kraje Liberecký a Vysočina. Spolek je spolupořadatelem několika postupových přehlídek, podílí se na vydávání časopisu Divadelní hromada, nabízí svým členům vzdělávací semináře.

Antré představí zajímavé osobnosti amatérského divadla. „Chceme, aby to byla platforma, která nabídne našim členům, ale nejen jim, prostor pro zastavení, vydechnutí, relaxaci a zároveň zajímavé osobnosti, příběhy a zkušenosti. Je to příležitost, jak dát o sobě vědět,“ říká Josef Jan Kopecký, předseda VSVD.

Pořad má mít neformální charakter. Milé povídání nad skleničkou, u kterého se bude probírat divadlo a život. Diváci se budou moci zapojit svými dotazy prostřednictvím chatu. Po uvolnění protiepidemických opatření bude možné se přijít podívat naživo přímo do Galerie Václava Havla v Hradci Králové, odkud se bude stream vysílat, a zapojit se na místě.

„Hledali jsme prostor, který nebude škrobený. Kde si budeme moci posedět u skleničky i po skončení on-line přenosu. Který bude zároveň atraktivní kulisou a ideálně bude spjatý s divadlem či scénickými obory. A vyšla nám z toho Galerie Václava Havla,“ uvedl předseda Kopecký.  Moderátory pořadu budou Kateřina Fikejzová Prouzová a Josef Jan Kopecký.

Oba jsou aktivními amatérskými divadelníky – herci a režiséři. Josef je navíc aktivním pedagogem. Kateřina zase dlouholetou moderátorkou Českého rozhlasu Pardubice. Zároveň se v Centru uměleckých aktivit věnuje právě scénickým oborům. „Antré by nemohlo vzniknout bez pomoci dalších lidí. Především děkujeme našemu stálému partnerovi, pevné opoře Centru uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové a Tomášovi Zemanovi, provozovateli Galerie Václava Havla,“ dodala Fikejzová Prouzová.

Na rozdíl od profesionálů jsou amatéři v situaci, kdy kvůli vládním opatřením nemohou zkoušet nové inscenace. Jejich činnost je doslova zmrazená. A zatím to nevypadá, že by jaro letošního roku bylo jiné. „Víme, že některé soubory našly způsob, jak být v kontaktu a něco tvořit, třeba jen on-line. Jinde činnost ustrnula. Stream je způsob, jak se navzájem inspirovat a podpořit,“ vysvětluje Kateřina Fikejzová Prouzová, jednatelka VSVD.

NEJBLIŽŠÍ HOSTE ANTRÉ

7. ledna – Alexandr Gregar (herec, režisér, pedagog, lektor, spisovatel, zakladatel mnoha významných kulturních akcí, spoluzakladatel VSVD)

14. ledna – Jan Sklenář (v amatérském divadle se zapsala jako výrazná režisérská osobnost souboru DS Vrchlický, Jaroměř)

(hyš-kfp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Jan Slavíček