Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Vláda zakázala vánoční i adventní trhy. U muzea přitom měly začít už v pátek

25. 11. 2021

page.Name
O zrušení všech adventních a vánočních trhů rozhodla ve čtvrtek odpoledne Vláda České republiky. Stalo se tak necelých 24 hodin před plánovaným začátkem oblíbených adventních trhů u Muzea východních Čech v Hradci Králové. Ty měly trvat celý víkend.

Ještě ve čtvrtek po poledni to vypadalo, že Muzejní adventní trh se letos po roční pauze aspoň v omezené míře uskuteční. Kvůli epidemické situaci počítalo vedení muzea s tím, že trhy se letos budou konat pouze ve venkovních prostorech na Eliščině nábřeží. Zatímco v roce 2019 se trhů zúčastnilo až 150 řemeslníků, v pátek odpoledne se mělo otevřít maximálně šest desítek stánků. „Doprovodný program letos s ohledem na prostory není plánován. Venkovní atmosféru doplní pouze reprodukovaná hudba," informovalo s předstihem vedení muzea.

Jenže po čtvrtečním rozhodnutí vlády je všechno jinak. Necelých 24 hodin před začátkem trhů se všichni prodejci i návštěvníci dozvěděli nepříjemnou zprávu. Žádné adventní ani vánoční trhy se s platností od zítřejší 18. hodiny v České republice konat nesmí. U muzea přitom měly trhy začít v pátek v 15 hodin a trvat až do nedělního odpoledne.

Zrušení adventních trhů potvrdilo muzeum na svém facebookovém profilu: „V souvislosti s aktuálně vyhlášenými opatřeními vlády jsme nuceni zrušit konání letošního adventního trhu. Zákaz konání adventních trhů začne platit dne 26. listopadu 2021 v 18.00 hodin, bohužel tedy nejsme schopni reagovat jinak, než poděkovat všem řemeslníkům i organizátorům. Muzeum východních Čech a jeho výstavy nadále zůstávají otevřeny."

Kromě zrušení Muzejního adventního trhu to znamená i zrušení vánočních trhů, které se měly uskutečnit na Velkém náměstí od 10. do 22. prosince. Ještě ve středu přitom vedení města věřilo, že aspoň v omezené míře bez kulturního programu se trhy uspořádat povede. „Počítali jsme s celou řadou pěveckých vystoupení i zábavným programem nejen pro děti. Bohužel to nemůžeme ani letos uskutečnit. Situace kolem pandemie a vládní opatření nám nedovolí vánoční trhy uspořádat v rozsahu, ve kterém byly chystány. Zatím tedy pracujeme s touto variantou, ale mohou přijít taková opatření, která konání trhů vůbec neumožní. Nedokážeme to zcela předvídat, snažíme se být připraveni na vše,“ uvedl ve středu primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).

Definitivně rozhodnout měla radnice příští týden. Po dnešním rozhodnutí vlády je však jasné, že ani vánoční trhy se neuskuteční. Zrušené je taky slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které se mělo konat v neděli na Velkém náměstí.

Hradecká radnice s ohledem na prognózy rozhodla také o zrušení tradičního novoročního ohňostroje, kterého se na Velkém náměstí pravidelně účastnily tisíce lidí. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz 
Foto: Muzeum východních Čech