Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradecké Adalbertinum ožije festivalem Setkání národů. Letos už poosmé

2. 11. 2021

page.Name
Ve čtvrtek 4. listopadu od 14 do 18 hodin budete mít jedinečnou příležitost poznat kulturu až dvaceti zemí světa najednou. Festival Setkání národů ovládne prostory hradeckého Adalbertina už poosmé. Letošní ročník s sebou přináší i novinku, kterou jsou etnické workshopy.

A právě na těchto etnických workshopech si budete moci vyzkoušet malování henou, bubnování, vyrábění náramků a nebo tkání koberců. „Cizinci, kteří v Česku žijí, pracují anebo studují, si pro vás letos nově připravili interaktivní etnické workshopy, kde se můžete více seznámit s jejich zvyky a tradicemi,“ říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové, které festival spolu s partnery pořádá.

Ve stánku Peru se budou vyrábět etnické náramky, Ukrajina předvede pletení tradičních květinových čelenek, lidové kroje a výšivky, u afrického stánku se bude hrát na bubny, Bolívie představí svou dušičkovou kulturu, Írán zase malování hennou, Kazaši tkaní koberců a Turci svou tradiční kávu. Jako vrchol celého programu je pro návštěvníky připraven koncert, při kterém se představí i tanečnice a vítězka StarDance Veronika Lálová, André Negrao z Brazílie, zazpívá Bety z Vietnamu, na africké bubny budou hrát Camara z Guineje a Roben ze Zimbabwe.

Své místo v programu má i ukrajinský soubor Radost, arménská zpěvačka Alvina Aghajanyan a Oxana Evsina z Ruska. Z Venezuely do Adalbertina dotančí zahraniční studentka Michel a perské orientální tance předvede folklórní soubor Kateřiny Krupkové.

Celý festival doprovodí i výstavy tematických fotografií a příběhů cizinců žijících v Čechách.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz

foto: hradeckralove.org