Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Zamilovaný rebel Karel Čapek vyjde do ulic Hradce Králové, kde studoval

5. 11. 2021

page.Name
Účastníci komentované procházky věnované pobytu spisovatele Karla Čapka v Hradci Králové, kde v mládí studoval, vyjdou zítra ve 14 hodin od kašny na Malém náměstí. Pod názvem Zamilovaný rebel, jako stejnojmenná brožura, přítomné provede její autorka Ilona Machová alias Divá bába.

Zájemce při tom seznámí s místy, které jsou spojeny s pobytem mladého Čapka v Hradci Králové. „Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví,“ řekla Machová. Na Čapkově několikaleté zastávce v tomto městě je zajímavých více skutečností.

Jsou to jeho spisovatelské a redaktorské začátky, psal totiž hned do několika studentských časopisů či jeho aktivní zapojení do společenského a spolkového života, ať už šlo o pořádání vzdělávacích večerů nebo výlety za město s ostatními studenty.

„Další věc, která ho bezesporu ovlivnila a projevila se i v jeho tvorbě, byla jeho první milostná vzplanutí,“ upozorňuje na spojení s městem autorka projektu a doplňuje, že uvedení jeho hry ve světové premiéře je dalším, asi nejvíce zmiňovaným spojením. Letos se o něm hodně mluví v souvislosti s jeho 100. výročím. Podle ní je tedy význam Hradce Králové pro další vývoj v životě mladého spisovatele zásadní. 

Při zítřejší procházce se její účastníci v 15 hodin vrátí zpět na Malé náměstí, kde na ně bude čekat zhruba pětadvacetiminutové představení Továrna na absolutno, které sehraje seskupení FIGURO - -- Theater mit Puppen. Česko-německé divadélko připravilo představení v češtině u příležitosti 100. výročí vydání románu, v němž Hradec Králové mimo jiné hraje také svou roli.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Ilony Machové