Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Fotograf Patrick Marek svými snímky přibližuje světové jazzové umělce

13. 12. 2021

page.Name
V klubu Nadačního fondu Světlo pro Tebe na Velkém náměstí v Hradci Králové byla zahájena výstava snímků světových jazzových umělců jednoho z nejrespektovanějších českých fotografů specializujících se na svět velkých pódií, jazzu a vážek Patricka Marka.

Autor na svých fotografiích propojuje tichou nostalgii k řádu přírody a expresivitu jazzu. „Hodiny trpělivě přešlapuje pod pódiem a čeká na tu správnou chvíli, kdy může zachytit umělce jinak, než je to běžné. Stejně tak dokáže čekat hodiny bez hnutí v rašeliništích či pralesích, obdivujíce křehkost a suverenitu vážek,“ stojí výstižně v jeho profilu.

Výsledkem jsou nejen působivé, ale zejména velmi citlivě vyvážené fotografie, které svou autentičností budí zaslouženou pozornost diváka. Společným jmenovatelem jeho snímků, které jsou na první pohled žánrově odlišné, je to, že Marek je vždy v pravou chvíli na správném místě, a to jak v přírodních zákoutích, tak i na jazzových koncertech či festivalech.

Patrick Marek se vypracoval v předního českého jazzového fotografa, jehož záběry jsou přebírány i zahraničními časopisy a servery, například titulní strana  amerického Bass Playeru (Avishai Cohen). Spolupracuje s festivaly v Turecku, Polsku a Rumunsku a samozřejmě ho vyhledávají pořadatelé prestižních českých přehlídek. Publikuje v polských, slovenských a českých  knihách o vážkách včetně Atlasu vážek ČR. Fotografie vážky získala čtvrté místo v soutěži časopisu National Geographic. Jeho hradecká výstava potrvá do 30. ledna.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Jazz World Photo