Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Jazz brzy projde městem, vrcholem bude koncert tří sólistů s filharmonií

6. 10. 2021

page.Name
Na prahu nové éry, Krásné vzpomínky – jak důležitá je tradice, Velké cíle – kolik máme možností, Nové prostředky – co se hraje dnes a Zářící budoucnost – kam se hudba vydá. To jsou témata jednotlivých dnů letošního ji 27. ročníku tradičního festivalu Jazz Goes to Town aneb Jazz jde městem, který začíná v úterý 12. října.

O programu, novinkách a cílech festivalu na tiskové konferenci v kavárně Bia Central hovořili Barbora Hodonická, ředitelka pořádající organizace Kontrapunkt, a druhým rokem hlavní dramaturg mezinárodní jazzové přehlídky Michal Wróblewski. „Loňský festival byl hodně poznamenaný covidem, ale proběhl. I nad tím letošním se vznášela řada otazníků, ale v tuto chvíli to vypadá, že se naštěstí uskuteční,“ řekla Hodonická.

Na programu pěti festivalových dnů bude letos 16 produkcí. Při prvním dni mohou návštěvníci zavítat do atria Cejpova paláce v centru města, kde se pod širým nebem uskuteční dvojkoncert česko-slovenských kapel. „První zahraje progresivní brněnské uskupení Endemit, které je projektem našeho letošního festivalového rezidenta Víta Beneše. Nástrojové obsazení připomínající Motörhead slibuje posluchačům především humor, nadsázku a perfektně šlapající rytmiku,” přibližuje úvodní večer dramaturg festivalu. Program druhé části večera zajistí oblíbená formace pražské scény Tryptych, vítězná kapela ceny Tais Awards 2018 v kategorii Band.

Další vystoupení se odehrají v kině Bio Central, ve Studiu Beseda, ve Sboru kněze Ambrože, na náměstí 28. října a festival vyvrcholil v budově Filharmonie Hradec Králové. Ve středu 13. října se posluchači mohou těšit na večerní koncert ve Studiu Beseda, který se ponese v newyorském duchu. „Vystoupí při něm legendární basista a skladatel George Cremaschi, který se zaměřuje na repertoár hudebního vizionáře Charlese Minguse,“ prozradil dramaturg.

Ve speciálním programu se rovněž představí trumpetista Axel Dörner a Pražský improvizační orchestr a ve druhé části se lze těšit na hudební smršť tria složeného z hvězd česko-slovenského jazzu pod vedením světového varhaníka nominovaného na Cenu Grammy – Briana Charetta. Ve čtvrtek odpoledne na náměstí 28. října vystoupí brněnské těleso Heart of Dixie, zaměřené na taneční swing a poté ještě zahraje v Nãplavka café & music baru. Bio Central pak obsadí očekávané berlínské těleso Oli Steidle & The Killing Popes.

Předposlední den nabídne dva různorodé koncerty plné emocí. První ve Sboru kněze Ambrože patří předním evropským improvizátorům Susaně Santos Silva a Martinu Küchenovi. Večer se festival vrátí do Bia Central, kam své nové album Survival Kit přiveze polsko-dánsko-norský soubor Pimpono Ensemble. Chybět nebude ani druhý ročník projektu Shape of Jazz to Come, v jeho rámci do Hradce Králové přijede skupina hudebníků nastupující generace.

Velkolepé zakončení festivalu se bude konat v sobotu v budově Filharmonie Hradec Králové. Pravděpodobně poprvé a naposledy se spojí dílo německého skladatele a režiséra světového formátu Heinera Goebbelse se třemi světoznámými sólisty- švédskou experimentální zpěvačkou Sofií Jernberg, saxofonovým a klarinetovým virtuosem Frankem Gratkowskim, osobitou hráčkou na trubku Susanou Santos Silva a orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće. „To bude pro nás určitě vrchol Jazz Goes to Town upozornil dramaturg.

Podle ředitelky Hodonické byly už loni nastaveny v souvislosti s festivalem důležité pilíře, které se  promítly do programu. „Snažíme se o větší zastoupení žen interpretek v programu a různorodou dramaturgii,“ sdělila ředitelka Kontrapunktu. Dramaturg Wróblewski její slova shrnul: „Chceme, aby byl festival více zastoupen mladými lidmi, ženami, více reflektoval současné trendy a evropskou scénu.“ Festival už tedy klepe na hradecké dveře a milovníci pestrého jazzu se mají na co těšit!

PROGRAM JAZZ GOES TO TOWN

Úterý 12. 10. v 19.00 Cejpův palác: Endemit a Tryptych
Středa 13. 10. v 17.00 Café Na kole: Petr Slabý, přednáška Imprese Charlese Minguse
                         19.00 Studio Beseda: George Cremaschi, Axel Dörner. Pražský improvizační orchestr, Charette Šoltis Super Trio
Čtvrtek 14. 10. v 17.00 náměstí 28. října: Heart of Dixie
                            19.00 Bio Central: Abacaxi, Oli Steidle and the Killing Popes
                           22.00 Nãplavka café & music bar: Heart of Dixie
Pátek 15. 10. v 17.00 Sbor kněze Ambrože: Susana Santos Silva & Martin Küchen
                         19.00 Bio Central: The Shape of Jazz to Come Vol. 2, Pimpono Ensemble
Sobota 16. 10. v 10.00 Kavárna Artičok: George Cremaschi – workshop
                         20.00 Sofia Jernberg, Frank Gratkowski, Susana Santos Silva & Fiharmonie HK play Heiner Goebbels, Peter Graham & Michal Nejtek

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar, archiv Jazz Goes to Town