Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Jazz jde městem a do finále, vyvrcholí koncertem sólistů s filharmonií

15. 10. 2021

page.Name
Letošní již 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town, tedy Jazz jde městem, v Hradci Králové se pomalu blíží do finále. Dnes v 17 hodin lze zavítat do Sboru kněze Ambrože, kde v české premiéře vystoupí přední evropští improvizátoři Susana Santos Silva (trubka) a Martin Küchen (sopran saxofon), kteří pravidelně vystupují se svými projekty po celém světě.

Příznivci špičkového jazzu se pak přesunou do kina Bio Central. Tam na ně od 19 hodin čeká světová premiéra druhého ročník projektu The Shape of Jazz to Come, který je nazvaný podle slavné desky amerického saxofonisty Ornette Colemana. „Letos jsme opět vybrali pět talentovaných a osobitých umělců mladé generace, kteří se na tři dny stali rezidenty festivalu a nazkoušeli vlastní skladby,“ prozradil dramaturg Michal Wróblewski.

Tuto pětičlennou formaci ve 20.30 hodin vystřídá soubor Pimpono Ensemble z Kodaně, který tvoří mladí hudebníci z Polska, Dánska a Norska. Hudba skupiny kombinuje punkovou a rockovou energii, svobodu improvizace, zvědavost experimentu, krásné nostalgické melodie a hluk, to vše ve zvuku jazzového orchestru. A to už se kvapem blížíme k vyvrcholení letošního festivalu, které bude podle organizátoru stát za to.

Uskuteční se zítra po dopoledním workshopu newyorského basisty, skladatele a improvizátora George Cremaschi, který žije již delší dobu v České republice. Pod názvem Improvizace pro každého začne v 10 hodin v kavárně Artičok. „Workshop je otevřený pro všechny bez ohledu na věk, nástroj nebo žánrové zaměření. Prostřednictvím interakce za použití jednoduchých hudebních prvků se budeme učit poslouchat a tvořit společně hudbu v reálném čase,“ zvou na něj organizátoři. A nyní už k samotnému finále.

Velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival, tři světově proslulí improvizátoři, jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby. Velkolepé finále v rámci jedinečného koncertu, kde bude představen současný trend jazzu v propojování komponované vážné hudby a nespoutané improvizace.

To vše návštěvníky čeká v budově Filharmonie Hradec Králové, kde ve 20 hodin vypukne unikátní koncert tří sólistů - Sofia Jernberg, Frank Gratkowski a Susana Santos Silva ve spojení s orchestrem Filharmonie. Představí čtyři skladby Heinera Goebbelse, a také premiérové skladby Michala Nejtka a Petera Grahama vytvořené exkluzivně pro letošní ročník festivalu. „Půjde o mimořádný a exkluzivní počin, který už se v této podobě pravděpodobně nikdy nezopakuje,“ upozornil dramaturg. Tento koncert uzavře letošní festival Jazz jde městem v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jazz Goes to Town