Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Konkrétní podzim u Ambrože a v Artičoku vstoupil do druhého dějství

8. 10. 2021

Konkrétní podzim u Ambrože a v Artičoku vstoupil do druhého dějství 0 snímků
Tradiční kulturní událost Konkrétní podzim na téma Symbol, znak, litera, kterou pořádá v Hradci Králové Klub konkretistů KK3, vstoupila do druhé části, ta první byla zahájena před necelým měsícem. Tentokrát se výtvarníci sešli v Galerii AMB ve Sboru kněze Ambrože, aby se poté přesunuli do prostor kavárny Artičok.

Kurátorka výstavního projektu Martina Vítková vybrala autory, kteří speciálně s uvedeným tématem pracují. Při vernisáži před kostelem byli osobně přítomni tři autoři. Uvnitř jsou vystaveny výrazně barevné monumentální obrazy Šimona Bureše. „Každý z devíti obrazů je vytvořen jednou jedinou barvou stejného názvu,“ prozradila kurátorka. Výtvarník navíc připravil speciální hru propojující linie. „Je tam 270 kombinací, z nichž se ani jedna neopakuje,“ řekl Bureš.

Zajímavostí je expozice Jolany Havelkové v prostoru bývalé kotelny sboru nazvaná Návody na štěstí. Na černých čtvercích jsou čínským písmem napsány slogany z reklamních poutačů umístěných vedle dálnic. Například Tudy vede cesta, Vstříc novému osudu nebo Skutečné štěstí je ve vašich rukou či Užijte si v životě to podstatné.

A proč autorka zvolila právě čínštinu? „Čínština mě zaujala nejen proto, že se mi líbí kresebné znaky toho písma, ale je tam zastoupen vzhledem k expanzi této země obchodní aspekt, který provázejí právě rozmanité reklamní slogany působící jako zvolání či oslovení,“ vysvětlila Havelková. Třetím přítomným autorem byl malíř Milan Houser, který se na levé stěně prezentuje patnácti barevnými kruhovými grafickými listy.

Práce vznikly technikou akvatinta, která připomíná lavírovanou štětcovou malbu tuší. „Grafiky mají několik vrstev, přidávám do nich při tom různé další materiály, jako například křemík, který přimíchávám do barev,“ uvedl umělec. Potom už se přítomní přesunuli do Kavárny Artičok, kde na ně čekala další porce Konkrétního podzimu. Představují se tam výtvarníci, kteří v souladu s tématem v tomto prostoru vystavují svá díla.

Jsou tady k vidění grafické listy, fotografické práce vycházející z partitur písní kolínského muzikanta Františka Kmocha, dále čtverečkované obrazy, práce ovlivněné mytologií, přírodou, písmem, geometrií, vizuální poezie Václava Havla a další žánrově rozmanitá díla. Pozoruhodné a nepřehlédnutelné jsou nepochybně tisky Šárky Rouskové. „Sbírám rzí a zašlostí poznamenané plechy nebo je nechávám několik hodin ležet v octové vodě a potom je kladu na papír. Výsledek mohu ovlivnit jen částečně, je v tom hodně zastoupen prvek náhody,“ sdělila autorka. Letošní konkrétní podzim potrvá do 4. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz