Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Slovenský umělec Gabris v Hradci představí unikátní výstavu Insectopia

2. 8. 2021

page.Name
V Galerii za Galerií při Centru uměleckých aktivit Hradec Králové bude ve čtvrtek v 18 hodin zahájena vernisáží za účasti kurátorky Tamary Moyzes čtvrtá výstava, která vznikla ve spolupráci s Artivist Lab. Jde o unikátní expozici nazvanou Insectopia slovenského autora Roberta Gabrise (1986).

V instalaci vítá umělec návštěvníky ve své „hmyzologii“. Podle organizátorů výstavy může toto označení působit i jako osobní studie vztahu mezi hmyzem a člověkem. Zpodobňuje život nehybného a ochromeného hmyzu, jehož tělo je v rámci antropologického výzkumu spoutáno pomocí provazů a bambusových větví. „Je sebrán, zařazen a hrdě prezentován ve skleněném muzejním boxu.“

Umělec ironicky zobrazuje zranitelnost svého těla a přetváří ji do podoby hmyzu, která by snadno mohla být zavěšen v některém z muzejních katalogů. Gabris vystudoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě a poté pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Vídni.

Ve své tvorbě s citlivostí i angažovaným postojem zajímá o vyloučené skupiny nebo queer tělesnost v konfrontaci s normami a hranicemi většinové společnosti. Prostřednictvím tradičních médií, jako je kresba s přesahy do performance nebo instalace se zabývá spletitostí vlastních identit – sexuální, geografické i národní. V jeho převážně autobiografické práci se často objevuje téma politiky identit. Experimentální kresba je pro něj formou rezistence vůči rasismu nebo různým formám (sociálního) vyloučení. Výstava potrvá do konce října.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz