Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Kulturu má restartovat 8,2 miliardy korun, kraj se připojil k iniciativě za její záchranu

5. 2. 2021

page.Name
Kulturní aktivity se kvůli nepříznivé epidemické situaci v související s nákazou covid-19 naživo úplně zastavily. Platforma Kreativní Česko, jejíž cílem je podpora kultury a kreativního sektoru v rámci připravovaného Národního plánu obnovy, iniciovala restartování kultury v zemi, k čemuž se připojil i Královéhradecký kraj.

Restartu kultury i společenského života v zemi by měla v rozmezí od letošního roku do roku 2023 pomoci finanční částky vyšší než 8,2 miliardy korun. Součástí návrhu Národního plánu obnovy jsou také finanční prostředky ve výši 4,5 miliardy korun, které by měly směřovat do regionů.

„Koronavirová nákaza bohužel zastavila veškerý společenský život. Již téměř rok je veškerá kultura mimo provoz a tato skutečnost má drtivý dopad na činnost všech umělců a organizátorů kulturních akcí. Tímto útlumem značně trpí také celková ekonomika naší země,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu Martina Berdychová.

Podle ní připojením k výzvě chce kraj s dalšími klíčovými aktéry podpořit kulturní a kreativní sektor, který má pro rozvoj celé České republiky značný potenciál. „Kromě toho, že je Královéhradecký kraj součástí platformy jako takové, funguje také jako hlavní ambasador mezi všemi regiony republiky, což v boji za záchranu kultury považuji za velkou čest,“ uvedla k výzvě náměstkyně hejtmana.
 
Regionální i národní aktéři v kulturní oblasti apelují na vládu, aby se Národní plán obnovy schválil v původním znění. Pokud by k jeho schválení nedošlo, kraje by o tyto finance mohly přijít. Nejvíce finančních prostředků by mělo jít na rozvoj regionální kultury a kulturních a kreativních odvětví. Kraj by tak mohl využít prostředky na předprojektovou a projektovou přípravu při budování či obnově kulturních center v regionu.

„Nejen současná krize ukázala potenciál práce s naším kulturním dědictvím digitální cestou. Mít možnost zhlédnout divadlo nebo výstavu online je možné, někdy i zábavné. Pokud dalších 1,5 miliardy bude směřovat na modernizaci a digitalizaci kulturního a kreativního sektoru, můžeme se dočkat inspirativních momentů například v galeriích a muzeích po jejich opětovném otevření,“ myslí si Berdychová.

Finanční prostředky by se měly využít na digitalizaci, technologickou modernizaci či internacionalizaci kulturních a kreativních sektorů nebo investiční akce pro divadla. Královéhradecký kraj každoročně podporuje kulturní činnost a obnovu památek v regionu značnou částkou. V loňském roce tato suma přesáhla 27 milionů korun.

(hyš-jk)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: archiv Salonek