Pátek

29. září 2023

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

„Draci“ s Šípkovou Růženkou sbírali vavříny, získali další festivalové ceny

28. 9. 2021

page.Name
Divadlo Drak z Hradce Králové se v druhé polovině září představilo dětskému publiku s maňáskovou inscenací Šípková Růženka na dvou mezinárodních festivalech a sbíralo zaslouženě vavříny. Růženka se vydala na The International Puppet Theatre Festival – PIF v chorvatském Záhřebu a poté na International Children’s Theater Festival do srbské Subotice. Z obou festivalů si přivezla významná ocenění.

Maňásková groteska Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského měla premiéru v Divadle Drak 5. září minulého roku, ale kvůli pandemické situaci byla uvedena jen v několika reprízách. I přesto tyto potíže se setkala s velmi pozitivními ohlasy a získala  ocenění za Nejlepší režii pro Jakuba Vašíčka na 19. ročníku Mezinárodního festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině.

Zároveň byli oba autoři, Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský, za netradiční pojetí inscenace Šípková Růženka nominování na Výroční cenu města Hradec Králové za rok 2020, tak zvanou Hradeckou múzu. Z obou zmíněných festivalů v Záhřebu a Subotici si „draci“ odvezli ocenění pro Jana Popelu za ztvárnění zlé sudičky a Divadlo Drak získalo Grand Prix za nejlepší inscenaci festivalu.

„Divadlo Drak se v minulosti úspěšně Záhřebského festivalu zúčastnilo a dovezlo si několik ocenění. V roce 1987 získal Drak Hlavní cena festivalu pro inscenaci Píseň života, 2006 pak cenu za loutkoherectví a režii inscenace Jeníček a Mařenka a v roce 2007 za animaci a scénografii inscenace Štěně nebo špenát. V tomto roce bychom rádi inscenací Šípková Růženka opět navázali na předchozí úspěšnou prezentaci českého loutkářství a tvorby Divadla Drak, obnovili kontakty s pořadateli festivalu a získali nové z řad účastníků i hostů,“ řekla k účasti na festivalu Barbora Kalinová, vedoucí marketingu a produkce Divadla Drak.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Divadla Drak