Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Jizerská 50 viděná očima šesti fotografů se zastavila v Hučáku

7. 9. 2021

Jizerská 50 viděná očima šesti fotografů se zastavila v Hučáku 8 snímků
Kdo by neznal Jizerskou padesátku, závod v běhu na lyžích klasickou technikou. Jeho historie sahá do roku 1968, kdy se konal první ročník. A právě tento závod si vzalo na mušku šest známých, ale žánrově odlišných fotografů. Svými objektivy každý po svém vytvořili snímky, jejichž ochutnávku lze nyní vidět v Informačním centru malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové a všechny fotografie prostřednictvím QR kódu.

Putovní umělecký projekt nazvaný Jizerská 50/ Viděna šesti představuje snímky předních českých fotografů Markéty Navrátilové, Jiřího Langpaula, Jana Šibíka, Danilea Huštáka, Lukáše Dvořáka a Tomáše Vocelky. Nabízí tak neobyčejnou podívanou, která potěší nejen příznivce běhu na lyžích. Tvůrci se tímto během nechali inspirovat a prostřednictvím svých fotografií divákovi servírují neobyčejnou atmosféru „padesátky“.

Kromě toho jsou zde vyjádřeny rozmanité možnosti přístupů v současné fotografické tvorbě od reportážní, přes dokumentární po konceptuální. Jde zkrátka o originální pojetí každého fotografa a na snímcích lze vysledovat osobní dramata, velká zápolení či přátelská setkání, tedy vše, co Jizerskou 50 doprovází. Zatímco Markéta Navrátilová jako specialistka na sportovní fotografii přesně ví, kam se postavit a jaký úhel pohledu zvolit, aby zachytila dynamiku tohoto zimního sportu, Jan Šibík závod zaznamenal nezaměnitelným reportážním rukopisem.

„Jeho černobílé fotografie pojímají tuto sportovní událost jako příběh závodu se všemi radostmi i bolestmi jejich účastníků,“ stojí v charakteristice jeho pohledu.Tomáš Vocelka zase zvolil vnímání závodu z ptačí perspektivy, což mu umožnilo malé sportovní letadlo. Daniel Hušák šel pro změnu cestou minimalistických prvků a Lukáš Dvořák, jehož doménou jsou akty a móda, hledá v Jizerské 50 krásu a dokonalost ženského těla.

Jediným z šestice zúčastněných fotografů, který se tomuto proslulému závodu věnuje již několik let, je Jiří Langpaul. Opakovaně se na místo v Jizerských horách vrací a pořizuje portréty jednotlivých závodníků všech věkových a výkonostních kategorií. Jestliže tíhnete k zimním sportům tohoto typu, určitě si expozici Jizerská 50/ Viděna šesti v Hučáku nenechte ujít. Stojí to za to.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz