Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Klimešův ohňový rituál odstartoval letošní dvouměsíční Konkrétní podzim

11. 9. 2021

Klimešův ohňový rituál odstartoval letošní dvouměsíční Konkrétní podzim 56 snímků
Nebyla to ledajaká vernisáž. Na úvod se některá díla zavěšená na fasádě domě číslo popisné 127 na Malém náměstí v Hradci Králové před očima návštěvníků snažila pod náporem větru uletět, aby byla před touto „pohromou“ lépe upevněna, a nakonec pro kolemjdoucí diváky zachráněna. To byl začátek letošní dvouměsíční a výjimečné kulturní události Konkrétní podzim, kterou uspořádal Klub konkretistů KK3.

„Výstava se koná na třech místech ve městě. První je právě v tomto domě, na jejíž fasádě jsou umístěny rozměrné bannery s konkrétní poezií a uvnitř domu se představí svou performancí „ohnivý“ Svatopluk Kliměš. Další výstava je v nedaleké Galerii Na Hradě a poté se účastníci přemístí turistickým vláčkem na třetí místo, kterým je Galerie AMB ve Sboru kněze Ambrože,“ pozvala přítomné na výtvarný okruh kurátorka výstavního projektu Martina Vítková.

Ještě předtím, než návštěvníci vstoupili do útrob domu na Malém náměstí, prohlédli si na domě konkrétní poezii Václava Havla nazvanou v roce 1964 autorem Antikódy. Součástí tohoto exteriérového projektu jsou rovněž v tomto duchu díla stálic české výtvarné scény Dalibora Chatrného a Eduarda Ovčáčka. Ohňové performance se mohli aktivně účastnit i přítomní diváci, kteří kruhy vytvořené z dlažebních kostek zdobili svíčkami, zatímco autor performance zapaloval ohně.

„Svatopluk Klimeš používá popel a oheň, který lidem v dějinách člověka pomáhal žít, ale také je mohl zničit. V této souvislosti nás napadne přísloví: Dobrý sluha, ale zlý pán. A popel je následkem hoření. Oheň sice vyvolává teplo, ale zaroveň při hoření musí být něco zničeno. To vyjadřuje koloběh našeho života. Vždy musí být něco zničeno, aby se vytvořil prostor pro něco dalšího,“ vysvětlila počínání autora kurátorka.

Letošní Konkrétní podzim nese název Sambol, znak, litera a účastní se ho dvaadvacet autorů z celé republiky, kteří jsou buď členy pořádajícího Klubu konkretistů nebo k němu mají blízko svou tvorbou. „Když se mluví o symbolech, znacích a písmu, nelze si nevšimnout, jak generální význam pro celé naše vnímání světa má řeč, její systém a zápis,“ naznačila Vítková a o jejích slovech se mohli přesvědčit účastníci vernisáže v Galerii Na Hradě, která se stala dalším výtvarně velmi pestrým dějištěm letošního Konkrétního podzimu.

V tomto prostoru pod taktovkou klasika Klubu konkretistů Eduarda Ovčáčka, jenž je protagonistou práce s písmem a ohněm, se nese celá expozice. Je plná kreseb, maleb, otisků, grafik, pláten ovlivněných písmem, linií, kruhů, těles, partitur, předmětů vytvořených z včelího vosku, objektů a dalších prací přesně vystihujících téma letošního ročníku. „Je to neskutečná podívaná, úplně mě to pohltilo. Dostala mě nejen ohňová performance, ale budu se muset vracet, abych si díla znovu prohlédnul,“ řekl Salonkám při vernisáži návštěvník Aleš Procházka z Pardubic.

Po této vernisáži ti, kdo měli zájem, nastoupili do vláčku a přesunuli se do Galerie AMB. Tam, na dvacetimetrových zdech Gočárova funkcionalistického kostele se potkávají Svatopluk Klimeš a Jiří Šigut. Další autoři se prezentují svou tvorbou nejen ve vstupním prostoru, ale také v kotelně či na přilehlém kostelním pozemku. „Letošní Konkrétní podzim je svým způsobem jubilejním, neboť tento projekt se dožívá patnácti let. Jsme rádi, že letos můžeme vzpomenout prostřednictvím jeho vizuální poezie i na odkaz Václava Havla. Stal se vlastně jedním z našich čestných hostů,“ řekl výtvarník Štěpán Málek, čestný předseda Klubu konktertistů KK3. Letošní ročník lze vidět v Hradci Králové do 4. listopadu.   

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz