Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Prostor pod Bílou věží ovládl festival plný tvořivých dílen

19. 9. 2021

Prostor pod Bílou věží ovládl festival plný tvořivých dílen 0 snímků
Festival Zažít město jinak je celorepubliková akce, která se v Hradci Králové pořádá už od roku 2014. Za úkol si bere oživování nebo naopak zklidňování ulic, dopravy a podporuje komunitní žití ve městech. Letos festival ovládl prostor na hradeckém Velkém náměstí.

,,Letos jsme se rozhodli pro Velké náměstí, protože to vnímáme jako určité téma a zajímalo nás, co se stane, když tu nebudou auta a kdo se zde jak zapojí,'' říká ředitelka Centra uměleckých aktivit Impuls Martina Erbsová. 

Na parkovišti byly umístěny stánky, ve kterých si návštěvníci mohli vyzkoušet například výrobu vlastních přívěsků na klíče, koupit oblečení v sekáči nebo si nechat namalovat vlastní rychlo portrét. ,,Jsou tu různé výtvarné dílničky místních výtvarníků nebo spolků, stánky kaváren, pivovar, burza přebytku, básničky na přání. Máme připravené i pohádky a koncerty lidí, kteří jsou spojení s Hradcem Králové.''

Festival se každoročně snaží fungovat bez předem určeného programu. Celé odpoledne tak závisí především na tom, jak se lidé zapojí a co se vlastně na místě bude dít. ,,Občas je to komické, protože lidé jsou zvyklí někam přijít a konzumovat a mít naplněný program. U nás toho v programu tolik nemáme a o to víc chceme, aby se lidé zapojovali,'' vysvětluje Erbsová.

Na festival zavítali i hradečtí skateboardisté a parkourový klub, který celou akci ještě více oživoval a kde si děti mohly překážky samy vyzkoušet. 

Návštěvníků se na náměstí sešlo podle Martiny Erbsové tak akorát. ,,My nechceme dělat masové akce, takže si myslím, že takhle je to přesně tak, jak to má být. Lidé se hezky rozprostřeli a všude jich bylo tak akorát.''

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz