Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

K Noci kostelů se v pátek zapojí i 11 hradeckých kostelů

9. 6. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji se k letošní Noci kostelů připojí 104 církevních budov. Součástí budou prohlídky i kulturní program, uvedli na webu pořadatelé akce. Čtrnáctý ročník Noci kostelů se bude konat v pátek 10. června, jedná se o celorepublikovou akci. V letošním ročníku je v celém Česku přihlášeno více než 1710 kostelů a modliteben.

Ve stotisícovém Hradci Králové se jich podle organizátorů zapojí 11. V katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové začne akce v 18:30 mší svatou a bude následovat vyzváněním katedrálních zvonů, poté bude možno prohlédnout si interiéry katedrály, kapli svatého Klimenta, během večera zazní duchovní hudba a na závěr, ve 22:50, bude závěrečná modlitba.

Celovečerní program je připraven také v kostele sboru kněze Ambrože v centru Hradce Králové, který začíná v 17:00 Varhaní improvizací Petra Šejvla. Na programu jsou prohlídky i koncerty. V dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech v centru Hradce Králové jsou pro návštěvníky připraveny od 18:00 do 21:00 volné prohlídky památky a na místě bude přítomen i průvodce pro zodpovězení dotazů.

Akce jsou připraveny také jinde v kraji. Na Náchodsku je do Noci kostelů tradičně zapojen například děkanský kostel svatého Petra a Pavla v Broumově, kde začne ve 20:00 koncert Tria Braunensis a pěveckého sboru Stěnavan. V pevnostním kostele Nanebevstoupení Páně v Josefově v Jaroměři zahájí program mše svatá v 18:00, následovat bude komentovaná prohlídka, duchovní hudba a ve 20:00 závěrečná modlitba.

V letošním ročníku akce nebudou chybět také krkonošské kostely. V Dolní Malé Úpě v kostele sv. Petra a Pavla začne program v 17:30. "Program v kostele svatých Petra a Pavla v Malé Úpě je součástí většího regionálního programového celku Krkonošská trojice, který programově propojuje kostely v Černém Dole, v Malé Úpě a ve Velké Úpě. Poutníky po trojici kostelů čeká odměna," uvedli organizátoři akce. V Černém Dole v kostele svatého Michaela archanděla začne akce Krkonošská trojice v 17:00 a ve Velké Úpě v Peci pod Sněžkou v kostele Nejsvětější Trojice v 18:00.

Do Noci kostelů se loni v Královéhradeckém kraji zapojilo 66 objektů. Loňský ročník ale ovlivnila doznívající protiepidemická opatření kvůli šíření koronaviru.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 podle organizátorů akce překročila hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v Česku.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz