Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Mezinárodní festival Regiony nabídne pořádnou porci divadelního kumštu

21. 6. 2022

Mezinárodní festival Regiony nabídne pořádnou porci divadelního kumštu 0 snímků
Největší festival v České republice a jedna z největších přehlídek profesionálního i neprofesionálního a nezávislého divadla ve střední Evropě vstoupí v pátek 24. června do již 27. ročníku pod názvem Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Vzhledem k tomu, že trojice hlavních organizátorů, kterými jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a nezisková kulturní organizace kontrapunkt, vnímá aktuální situaci doma i v zahraničí nejen v souvislosti s nekončící pandemií nepřátelského viru či krutou agresí Ruské federace na Ukrajině, je mottem letošního ročníku: Regenerace kultury, regenerace kulturou!

„V novém vizuálu si pohráváme s písmenkem R. Když jsme začali připravovat letošní festivalové téma, začali jsme hledat slova, která právě na R začínají. Kromě Regionů to mohou být například relaxace, radost, růst, nebo regenerace, která se nakonec stala hlavní myšlenkou a náplní letošního ročníku. Cítili jsme od diváků, že po divadle a kultuře stále touží, a to i přes veškerá opatření, roušky a testování. Doufáme, že regenerací kultury i kulturou dojde k jakémusi divadelnímu restartu a diváci si cestu do divadel a za kulturou opět najdou,“ řekl Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Jak stojí na webových stránkách festivalu, regenerace je přirozený proces obnovy a je (ne)zbytnou součástí životního cyklu každého organismu. Každá obnova vyžaduje práci a s tím je spojený výdej energie. „Pro dobití energie vzniklo umění, divadlo! Regiony svou buněčnou esencí – dramaturgií nabídnou program tak pestrý, že si podobu regenerace vybere každá buňka!“ jsou přesvědčeni pořadatelé i celá dramaturgická rada složená ze zástupců pořádajících institucí a divadelních odborníků.

Rada spojenými silami nabízí neobyčejně pestrý festivalový program, v němž si vybere skutečně každý. Letos je to první rok, kdy naplno funguje dramaturgická rada. „Nechceme, aby tady pro diváky byly tři samostatné festivaly, jak se tomu mohlo zdát v minulých letech, ale aby byl pouze jeden, což se nám povedlo. Od společné tvorby programu až po vzájemné průniky mezi jednotlivými scénami. Klicperovo divadlo tak přivítá ve Studiu Beseda i nonverbálně pohybové divadlo, naopak do Divadla Drak zavítá činoherní inscenace.

Hlavní novinkou pro diváky ale je, že si mohou vstupenky na všechny scény zakoupit na jednom místě. Vstupenky je možné koupit on-line, v předprodeji Klicperova divadla, v pokladnách divadel či v Informačním centru. Příprava byla náročná, ale doufáme, že to diváci ocení, že se tady po osm dní bude konat jeden velký festival, největší v Čechách,“ přeje si Sedláček, kterého doplňuje Martina Marková z Divadla Drak.

„Na přípravách jsme začali už před dvěma lety v covidové době a letos si vše vyzkoušíme naostro. Pro nás pro všechny je to nové, musíme se naučit spolupracovat, protože každá pořadatelská instituce má jinak nastavenou organizační strukturu a pracuje trošku jiným způsobem. Snažili jsme se organizovat představení tak, aby jich diváci mohli vidět co nejvíce.“ A co tedy diváky, kteří se na divadelní festival hodlají vypravit, čeká? Dá se říci, že půjde o výjimečnou kulturní událost, která bude nabitá nejen divadelními představeními.

Součástí programu festivalu bude zhruba 300 akcí. Během osmi dnů se představí 190 souborů, a to z tuzemska i ze zahraničí. Například ze Sardinie dorazí soubor s představením Macbeth, které lze vidět v Klicperově divadle. Dále přijedou soubory ze Slovenska, Polska, Francie nebo Švédska. Právě skandinávský soubor připravil malé překvapení, kdy v inscenaci Král Lear hraje všechny role jedna herečka.

Jednotlivá představení se odehrají v Klicperově divadle, v Divadle Drak i jeho okolí, v Žižkových sadech, kde vyroste divadelní i hudební šapitó, na Gočárově schodišti, v Městské hudební síni, v Šimkových sadech, kam lze zavítat na dvě reprízy inscenace napsané Reném Levinským pro soubor Vosto5, a také na dalších místech, kterých je celkem sedmatřicet.

Součástí festivalu budou také rozmanité diskuse, většinou na témata související s divadlem. Organizátoři například pozvali divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten, který zahraje několik představení na různých scénách. Plánuje se, že jedna z besed by mohla být s členy tohoto souboru. Na festivalu nesmí chybět ani doprovodný hudební program, který bude rovněž velmi bohatý.

Pro Klicperovo divadlo je tradiční, že pořádá každý večer na své letní scéně koncerty. „Snažili jsme se vybrat kapely, které diváky před divadlem roztančí,“ říká Sedláček. Vystoupí třeba formace Klicperova divadla Mastix, písničkář Michal Horák, tradičním hostem je i Factorial Orchestra. I večery před Divadlem Drak budou patřit hudbě. Představí se například Marek Doubrava a Lucie Dlabolová s písněni Jiřího Bulise, nebo hudební uskupení Kora et le Mechanix Filipa Homoly a Michal Kořána, kteří přednesou live provedení hudby z nové inscenace Divadla Drak Expedice: Má láska! Desítky dalších vystoupení se uskuteční i v Žižkových sadech. „Když se člověk nedostane do divadla, protože je vyprodáno, může jít na některý z venkovních koncertů nebo akcí. Navíc stále platí, že 90 procent open air produkcí zůstává v režimu dobrovolného příspěvku,“ dodává Sedláček.

Podle Martiny Markové organizátoři pevně věří, že se letošní ročník festivalu Regiony uskuteční bez omezení a opatření, která byla nezbytná v loňském roce. „Jednou z dalších novinek bude festivalová dílna pro diváky od šesti do čtrnácti let Zanech stopu. Tento speciální třídenní workshop, který připravují studenti z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem, se odehraje každý den u jednoho z organizátorů. Účastníci si budou moci vlastnoručně vytvořit svou osobní vzpomínku na letošní ročník festivalu napříč celým festivalovým děním,“ prozradila Marková.

Kromě toho, že festival nese nový název, dříve se jmenoval Divadlo evropských regionů a Open Air program, nelze opomenout ani jeho novou vizuální podobu, jejímž autorem je grafický designer Přemysl Zajíček, jenž vyšel z výběrového řízení, a už vypracoval vizuál minulého ročníku. „Do loňského ročníku vstoupil festival jak s novým názvem, tak i vizuálním stylem a jsme velmi rádi, že se setkal u návštěvníků s velmi kladnou odezvou. Mimo to se nám loni osvědčily i dvě novinky. Navigační systém, který usnadnil orientaci po festivalových scénách a nové programové pointy, které byly umístěny u všech pořadatelů i v centru města a diváci zde našli program celého festivalu pohromadě,“ poznamenala Martina Marková z Divadla Drak.

Největším přáním Martina Sedláčka z Klicperova divadla je, aby by na poslední chvíli nepřišla nějaká omezení, která by mohla festival pokazit, což by se mohlo dotknout zejména zahraničních účinkujících. „Doufáme, že program naplánovaný dramaturgickou radou se bude divákům líbit, přijdou v hojném počtu a v neposlední řadě nám bude přát i počasí,“ vyslovili unisono svá přání oba zástupci organizačního týmu. Program najdete na: https://www.festivalregiony.cz/program 

Program zahraničních souborů

Itálie:

Sardegna Teatro a TeatroPersona: Macbeth, Hlavní scéna Klicperova divadla 24. 6. v 19.00

Polsko:

Teatr Ludowy: Strýček Váňa, Hlavní scéna Klicperova divadla 28. 6. v 19.00

Švédsko:

Örebro Teater: Král Lear, Studio Beseda 1. 7. v 16.00

Finsko:

Livsmedlet: Invisible Lands, Hlavní scéna Divadla Drak 24. 6. v 16.00 a 20.00

Norsko:

NIE Thetare: What the f**k is going on?, Studio Divadla Drak, 27. 6. v 10.00 a 20.00

NIE Theatre: The Girl with the Ugly Face, Hlavní scéna Divadla Drak, 29. 6. v 10.00

Belgie:

Compagnie Tea Tree: Seed, Studio Divadla Drak, 29. 6. v 9.00 a 10.30

Compagnie Gare Centrale: There is Nothing in My Life that Shows I Am Ugly on the Inside, Studio Divadla Drak, 30. 6. ve 20.30, 1. 7. v 10.00

Francie:

Compagine Bakélite: Hostile, Hlavní scéna Divadla Drak, 25. 6. v 16.00 a 18:00

Compagine Bakélite: Star Show, Hlavní scéna Divadla Drak, 26. 6. v 10.00 a 11.30

Compagnie Bakélite: Invanders, 26. 6. ve 22.00, 28. 6. ve 21.30

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv festivalu Regiony