Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradecká galerie zahájí sezonu třemi výstavami, vernisáž bude ve čtvrtek

12. 4. 2022

page.Name
Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové ve čtvrtek zahájí sezonu třemi novými výstavami, které prezentují tvorbu současných umělců Terezy Velíkové, Jiřího Pitrmuce a Miloše Šejna. Autoři se ve svých instalacích zabývají aktuálními tématy, která rezonují společností, jako jsou únava z přepracování, relativita pokroku nebo vztah a souzněním člověka s přírodou. ČTK o tom informovali zástupci hradecké GMU. Vernisáž bude 14. dubna v 17.30.

"Zastoupena jsou nejrůznější média od malby, kresby, sochy přes fotografii až po pohyblivý obraz. GMU na projektech spolupracovala s kurátorkou Vjerou Borozan či kritičkpu umění Silvií Šeborovou," uvedl ředitel hradecké GMU František Zachoval.

Výstavy se konají ve čtvrtém patře historické budovy na Velkém náměstí. Výstavy Terezy Velíkové a Jiřího Pitrmuce potrvají do 12. června, instalace Miloše Šejna do 4. září.

"Během vernisáže bude pokřtěna doprovodná publikace vydaná GMU s názvem O vodě, myslícím těle a stopách zkušenosti, rozhovor s Milošem Šejnem u příležitosti výstavy AQVA, která divákům umožní lepší vhled od umělcova díla," uvedl Zachoval.

Hlavní výstava s názvem AQVA představuje výběr více než 20 děl z Šejnovy celoživotní tvorby. K vidění budou práce vzniklé od konce 60. let 20. století až po současná videa a dvě in­stalace vytvořené přímo pro hradeckou GMU. Výrazné zastoupení má v Šejnově expozici pohyblivý obraz, jehož instalaci ve spolupráci s ním promýšlel architekt výstavy Richard Loskot, uvedla galerie. Výstavu připravila kurátorka GMU Vjera Borozan.

V Černé kostce určené k prezentaci pohyblivého obrazu je připravena výstava Terezy Velíkové nazvaná Příkladné nedostatky. Ve stejnojmenném videu vytvořeném pro GMU se autorka zabývá tématem časové smyčky, jež souvisí se ztrátou paměti. Výstava prezentuje nové přírůstky do Sbírky pohyblivého obrazu GMU. Její kurátorkou je kritička a teoretička výtvarného umění Silvie Šeborová.

V prostoru Bílé kostky bude výstava nazvaná Tunnel Funnel vizuálního umělce Jiřího Pitrmuce. Do svých instalací zakomponoval i díla sochaře Ladislava Zívra ze sbírky královéhradecké galerie. Stejně jako první dvě výstavy i tato byla podle zástupců GMU připravena speciálně pro prostory galerie. Výstavu připravila kurátorka GMU Anna Horák Zemanová.

GMU v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v pozdně secesní budově v historickém centru města.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz