Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Do Klicperova divadla se v roce 2023 vrátí cyklus představení Beseda X

29. 12. 2022

page.Name
Klicperovo divadlo v roce 2023 v cyklu představení Beseda X nabídne divákům jednou měsíčně ve Studiu Beseda alternativnější či autorské projekty hostujících divadel. Cílem je rozšířit nabídku divadla a představit hradeckému publiku práci nejmladší generace českých divadelních režisérů či čerstvých absolventů divadelních škol. ČTK o tom informoval mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček. První inscenací, která v obnoveném cyklu zavítá do Hradce, je autorský počin pražského nezávislého divadelního souboru MASO Tři heteráni.

"V příštím roce se do Klicperova divadla vrátí cyklus představení Beseda X. Diváci se mohou v únoru, březnu a dubnu těšit na tři divadelní zážitky. V minulých letech se tento cyklus potkal s pozitivním diváckým ohlasem a na poptávku po takovém druhu dramatiky reaguje i pravidelná dramaturgie Studia Beseda," uvedl Sedláček.

Soubor Divadla MASO, který se v Hradci Králové představí 22. února 2023 ve Studiu Beseda, působí v pražském NODU a vyniká radikální divadelní poetikou a silnou generační výpovědí. Autorská inscenace režiséra Adama Skaly Tři heteráni je groteskní pohádka pro dospělé o třech kamarádech, kteří zjistili, že svět už o ně nestojí. Nezbývá jim tedy nic jiného, než vydat se na dobrodružnou výpravu za záchranou světa, kterému rozumí, ve kterém není být heteránem stigma a který je alespoň trochu normální, píše divadlo na webu. Diváci se mohou těšit na Jindřišku Dudziakovou, Oskara Hese, Vojtěcha Vodochodského a Vladimíra Pokorného. Začátek představení je v 19:00.

V březnu do královéhradeckého Studia Beseda zavítá soubor Horáckého divadla v Jihlavě s autorskou inscenací režiséra Jakuba Čermáka a dramaturgyně Barbory Jandové Tajemství, šílenství, podivnost, láska. "Za těmito čtyřmi magickými slovy se ukrývají čtyři příběhy mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové," uvedl Sedláček.

Kvartet čtyř povídek dotváří básnická próza Čtyry doby. Na divadelní inscenaci, ve které se představí například Sára Venclovská, Šárka Býčková, Stanislava Hajduková nebo Lenka Schreiberová, se diváci mohou těšit 8. března 2023 od 19:00 ve Studiu Beseda.

V dubnu přijede do Hradce v rámci cyklu Beseda X pražské Švandovo divadlo s inscenací Zabíjejte popírače klimatických změn. Hra současného australského dramatika Davida Finnigana sleduje jeden den ministryně pro životní prostředí, která kromě péče o dceru a snášení neustálého tlaku ze strany soukromého sektoru musí svádět tvrdý boj a záchranu australské demokracie a možná i celé planety, uvedli zástupci Klicperova divadla. V režii Adama Svozila a Kristýny Jankovcové se diváci mohou těšit na Natálii Řehořovou, Marii Štípkovou, Natašu Bednářovou, Annu Grundmanovou a Luciu Čižinskou. Představení bude 14. dubna 2023 od 19:00 ve Studiu Beseda.

Vstup na všechna tři představení je možné zakoupit v cenově zvýhodněném předplatitelském balíčku buď i v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě, nebo on-line.

ČTK