Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Krajská muzea a galerie budou nově první středu v měsíci zdarma

1. 12. 2022

page.Name
Expozice téměř dvou desítek kulturních zařízení Královéhradeckého kraje budou každou první středu v měsíci od prosince do konce roku 2023 přístupné zdarma. Poprvé bude volný vstup ve středu 7. prosince. Děti do deseti let a senioři starší 65 let budou mít bezplatný vstup od prosince do konce příštího roku po všechny dny v měsíci. Do akce se zapojí i tři hradecké instituce - konkrétně Muzeum východních Čech, Galerie moderního umění a Hvězdárna a planetárium.

Královéhradecký kraj si od tohoto slibuje v době energetické krize a vysoké inflace také zvýšení návštěvnosti krajských muzeí, galerií a hvězdáren. Opatření se týká krajských kulturních zařízení.

"Zvolili jsme zapamatovatelný termín: zkoušky sirén, které každé první středeční poledne zní celou zemí, budou lidem připomínat, že právě tento den mohou vyrazit na řadu míst v kraji za kulturou bezplatně. Předpokládáme, že si díky tomu expozice našich galerií či muzeí prohlédnou i návštěvníci, kteří je dosud nenavštívili," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

Opatření se týká Galerie moderního umění Hradec Králové, Galerie výtvarného umění v Náchodě, Hvězdárny v Úpici, Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, Muzea východních Čech v Hradci Králové, Regionálního muzea a galerie v Jičíně, Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Památníku Karla Plachetky v Rychnově nad Kněžnou, Muzea krajky Vamberk, muzea Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, rychnovské synagogy, Broučkova domu Muzea Náchodska, Pevnosti Dobrošov, v Polici nad Metují pak muzea v klášteře a Dřevěnky. V Hronově bude vstup zdarma každou první středu v měsíci do Rodného domku Aloise Jiráska, do Čapkova mlýna a také do Muzea Aloise Jiráska v místním divadle.

Bezplatný vstup do kulturních institucí je pouze jedním z opatření, kterými hejtmanství reaguje na současnou situaci nad rámec kroků nabízených státem, uvedli zástupci Královéhradeckého kraje. Dříve kraj představil možnosti podpory například pro spolky pracující s dětmi a mládeží.

"Připravili jsme několik možností, jak podpořit volnočasové, sportovní, sociální i kulturní odvětví v regionu, na která jsme vyčlenili téměř 15 milionů korun. Cílem není nahradit kompetenci státu, ale uvědomujeme si ohrožení zejména v oblasti volnočasových aktivit mládeže, kdy by v důsledku finanční zátěže rodiny nemohly podporovat své děti v zájmových činnostech," řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Výzva pro podávání žádostí o podporu pro spolky pracující s dětmi a mládeží je otevřená od poloviny listopadu a potrvá do konce prosince. Informace pro žadatele jsou na krajském dotačním portálu dotace.kr-kralovehradecky.cz.

"Postupně přicházíme s dalšími kroky, které zahrnují například komunikační kampaň ‚Je normální si pomáhat‘, která by měla lidem v kraji zpřehlednit systém sociální pomoci. Tu v současnosti potřebují lidé, kteří ji dosud nečerpali," dodala Berdychová.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecké kraj