Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Galerie moderního umění dnes třemi výstavami zahajuje podzimní sezonu

6. 10. 2022

page.Name
Galerii moderního umění (GMU) v Hradci Králové ve čtvrtek zahájí vernisáží podzimní sezonu. Galerie připravila hned tři výstavy. V hlavní výstavě, která komplexně zpracovala Kolumbův příběh, poukazuje na fenomén dekolonizace, přičemž centrálním bodem výstavy je Studie Kryštofa Kolumba od Václava Brožíka. ČTK o tom dnes informovali zástupci galerie. Společné slavnostní zahájení tří výstav je naplánované na dnešní 18. hodinu.

První výstava nazvaná Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes kurátorky Vjery Borozan potrvá do 12. března 2023, další dvě budou v galerii do 15. ledna 2023. "Všechny tři výstavy jsou ve čtvrtém patře budovy galerie," řekla dnes ČTK mluvčí GMU Gabriela Bučková. V GMU josu i další výstavy, více informací je na webu.

Druhá výstava se věnuje dílu krajkářky a návrhářky paličkovaných vzorů Světlany Pavlíčkové, ve které prezentuje svůj mnohaletý projekt Milieu. Výstava bude v prostoru Bílé kostky. "Každé milieu - vyšívaná dečka, honosný ubrus ke stolování, prostírání - se často skládá z uschovaných nebo nalezených předmětů a kromě mnoha hodin práce ukrývá také autorčiny osobní zážitky a příběhy," uvedl ředitel hradecké GMU František Zachoval.

Třetí výstava je připravena v galerijním prostoru Černá kostka. Prezentuje video Martina Zeta Laciné sochy ze Sbírky pohyblivého obrazu GMU, natočené v New Yorku v roce 1999. "Dnešní divák ho může vnímat i v souvislosti s událostmi 11. září 2001, které dílu zpětně dodávají další významy," uvedl Zachoval.

GMU v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v pozdně secesní budově v historickém centru města.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz