Pátek

29. září 2023

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecké muzeum chystá výstavu o četnictvu, ke spolupráci zve veřejnost

1. 2. 2022

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové chystá na podzim výstavu Četnické humoresky v Salonu republiky, věnovanou hradeckému četnictvu. Požádalo proto veřejnost o poskytnutí předmětů či dokumentů související s tímto tématem. Výstava je plánována na letošní říjen a bude odkazovat na stejnojmenný seriál. Řada případů ze seriálu se podle zástupců muzea odehrála ve východních Čechách ve 30. letech 20. století. Jejich předlohou byly osudy četnické pátrací stanice Hradec Králové.

"Uvítáme jakékoliv informace, osobní památky, předměty či fotografie spojené s těmito muži, s případy, které řešili, a místy, kde vykonávali svoji nelehkou službu," uvedla mluvčí muzea Lucie Peterková. Zájemci mohou kontaktovat pracovníky muzea Jana Hrubeckého a Miloše Bernarta na e-mailových adresách j.hrubecky@muzeumhk.cz a m.bernart@muzeumhk.cz.

"Obracíme se na každého, v jehož příbuzenstvu se objevil příslušník československého četnictva, který sloužil v Hradci Králové v letech 1918 až 1945, nebo měl k nim blízko," řekla ČTK Peterková.

Výstava Četnické humoresky v Salonu republiky je plánovaná v suterénu výstavní secesní budovy na Eliščině nábřeží. Návštěvníky seznámí s reáliemi četnického sboru a připomene také prvorepublikové hradecké četníky, mezi nimiž byl nejznámější někdejší československý legionář Josef Arazim. Výstava bude zahájena slavnostním odhalením přemístěné pamětní desky právě Josefu Arazimovi. Pamětní deska je dnes umístěna na domě v ulici Karla IV, kde měla být údajně pátrací četnická stanice, tam ale nikdy nesídlila.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz