Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

„Sousedské“ Zažít město jinak se letos poprvé ponese ve velkém stylu

13. 9. 2022

page.Name
Hned na třech místech v historickém centru Hradce Králové se v sobotu od 14 do 18 hodin uskuteční velkolepá událost nazvaná Zažít město jinak. Na oblíbenou „sousedskou“ akci se mohou návštěvníci přijít nejen pobavit, hrát si, poslouchat hudbu, ale také se sami zapojit, prostě zažít Hradec jinak.

Samotný pestrý a rozmanitý program doplněný chutným občerstvením se bude konat na Malém náměstí, u Klicperova divadla a Centra uměleckých aktivit za Galerií moderního umění. Podle Ilony Machové ze skupiny lidí, která stojí za programem Malého náměstí, se letos poprvé podařilo propojit trasu od Studia Beseda přes Malé náměstí k divadlu a odtud do Tomkovy ulice.

„V samém srdci města to bude žít nejen hudbou, divadlem a uměním, ale třeba i šachy, módní přehlídkou nebo tancem. Snažíme se, aby každý návštěvník našel něco, co ho bude bavit a u čeho se může na chvíli zastavit. Proto jsou tu i aktivity výtvarné, jako jsou tvorba loutek nebo malování na chodníku,“ zve Machová na Zažít město jinak. Na Malém náměstí se program soustředí především kolem kašny a před oblíbený Antikvariát Na rynku.

Zde bude kromě pouličního antikvariátu také tak zvaný busking point, tedy prostor pro muzikanty, kteří by si chtěli zahrát na ulici. Během odpoledne vystoupí s ukázkami Flamenca taneční škola Heleny Korejtkové. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i svůj smysl pro logiku u šachovnic, kde s nimi budou zápolit junioři z místního oddílu ŠSPM Lipky. Připravena bude rovněž výtvarná dílna, kde si lze vyrobit vlastní loutku. Workshop povede zdejší výtvarnice Dominika Cyprová. Ke čtení zve pojízdná knihovna Divá bába, která nabídne zapůjčení knížek pro děti i dospělé.

Prostor před Klicperovým divadlem oživí divadelníci. „Projektu Zažít město jinak se v letošním roce zúčastníme vůbec poprvé, ale zároveň chceme navázat na úspěšně divácké akce, které jsme již pořádali například při tradiční listopadové Noci divadel. Diváci tak budou mít šanci poznat své oblíbené herce a herečky netradičním způsobem mimo jeviště,“ řekl mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček.

Klicperovo divadlo připravilo pro příchozí lahůdku v podobě přehlídky nejzajímavějších kostýmů ze současných i minulých inscenací. Modely a modelkami přitom budou sami herci. S nimi je možné se seznámit během speed datingu, tedy rychlého rande. V krátkém čase dvou minut se návštěvníci budou ptát na to, co je zajímá. Ve Studiu Beseda budou navíc probíhat prohlídky zákulisí, výstavy kostýmů a rekvizit. Na hlavní scéně začne v 17.30 hodin představení Orestés s Vojtěchem Říhou v titulní roli.

Centrum uměleckých aktivit se účastní akce Zažít město jinak od roku 2018 a snaží se zapojovat především spolky, organizace a podniky ze starého města. „Letos opět obsadíme Tomkovu a Klicperovu ulici, a to především divadlem a scénickým uměním. Program obohatí Slam Poetry Set, pohádka, improvizační divadlo B.I.Z.O.N.I. a pásmo filmů My Street Films,“ nastínila Marta Bergmanová, která má v centru na starosti komunikaci.

Odpoledne otevře módní přehlídka Twist Fashion s inspirací na podzim. Po celou dobu budou v obou ulicích kreativní a recyklační dílny, prezentace vázání květin květinářství Do vázy nebo psaní básní na přání. Sousední Galerie moderního umění bude mít po celý den vstupné zdarma. „Chtěli bychom, aby se zapojili i místní obyvatelé, sousedi a to tím, že napečou buchtu, přinesou věci do blešího trhu nebo se pochlubí svým památníčkem z dětství,“ dodala Bergmanová. Zažít město jinak bude pokračovat ještě v neděli 18. září v Sukových sadech.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zdeněk Staník, Klicperovo divadlo