Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Mladý hradecký režisér Balda dotočil italskou část filmu Manipulace

8. 6. 2023

Mladý hradecký režisér Balda dotočil italskou část filmu Manipulace 0 snímků
Královéhradecký rodák, scénárista, kameraman, režisér a producent. To vše je mladý a talentovaný filmař David Balda, který už má na svém kontě několik filmových snímků. Mezi ně patří jeho debut z roku 2019 Narušitel o boji za svobodu v době normalizace. Nyní dotočil nový film s názvem Manipulace, která je všudypřítomná.

Filmaři manipulaci divákům zobrazují prostřednictvím tajemných mocenských společenství a elitních sekt. Film, jehož příběh čerpá ze skutečných událostí, vzniká v mezinárodní koprodukci a režisér do něj obsadil několik známých zahraničních jmen. Nyní štáb dokončil natáčení v italských městech Bologna a Ferrara, kde se podstatná část příběhu odehrává. Podle Baldy mají tato italská města neuvěřitelně silnou atmosféru, místy mysteriózní, kde současně mnohdy převyšuje spíše studentská energie.

Konkrétně v Boloni jsou desítky tisíc studentů. Je pro mě neuvěřitelné, jak to město žije, ale zároveň nabízí tajemná místa zcela bez lidí. Myslím, že málokteré město je tak filmařsky přívětivé. Pro mě konkrétně Bologna není v tomto filmu jen lokace, ale postava se svým vlastním charakterem. Několik scén jsme též natáčeli v jedinečných středověkých uličkách města Ferrara, které jsou vzdálené od Boloni jen několik desítek kilometrů,“ prozradil režisér.

Přestože v té době tamní italský region sužovaly povodně, natáčení filmu, jak uvedl Balda, se povedlo. O filmaře byl v metropoli regionu Emilia-Romagna velký mediální zájem. Natáčení vzbudilo také velký ohlas u místních obyvatel a filmových fanoušků. Bologna je jedním z hlavních italských filmových metropolí, proto se filmaři setkali s velice vroucím přijetím. „V Itálii jsme zažili neuvěřitelnou ochotu ze strany institucí, města a všech lidí. Skvělé to také bylo s italskými herci a komparzy. Díky jejich povaze bylo při natáčení mnohem veseleji a otevíralo to inspirativní prostor k improvizaci některých momentů,“ řekl Balda, který letos v lednu poskytl rozhovor magazínu Salonky.

Distribuce Baldova filmu je domluvena do několika dalších zemí Evropy. Připravovat jej začal hned po uvedení svého debutu z roku 2019. S filmem vyjde souběžně i knižní podoba příběhu. První klapka filmu spadla letos v březnu v historickém centru Prahy s herci Pawlem Delagem a Predragem Bjelacem. Filmaři další zahraniční herecké obsazení zatím tají, prozradit je chtějí až při poslední klapce filmu. Z českých herců však prozradili například Pavla Kříže. Balda ve snímku dává rovněž šanci své generaci. Hlavní roli ve filmu si totiž zahrál mladý nadějný slovenský herec Radoslav Gavlas a jednu z významných ženských rolí pak Anna Čtvrtníčková, dcera herce Petra Čtvrtníčka. Film by měl být dotočen letos v létě a do kin jej mladý režisér uvede začátkem příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Davida Baldy