Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-3°

Svátek má

Vypukne velký mezinárodní svátek divadla REGIONY s mottem Rituál

20. 6. 2023

Vypukne velký mezinárodní svátek divadla REGIONY s mottem Rituál 28 snímků
Rituál. To je hlavní téma a zároveň motto letošního již 28. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY Hradec Králové, který se odehraje od 23. do 30. června nejen v Klicperově divadle či Divadle Drak, ale také v rozmanitých podobách v Žižkových a Šimkových sadech, v ulicích a dalších zákoutích města. A proč téma Rituál?

Rituál ano, ale ne v nějakém starověkém smyslu, ale spíše obecném. Festival po těch mnoha ročních je pro návštěvníky, kteří sem každoročně jezdí, i divadelníky na konci sezóny jakýmsi rituálem. A také pro obyvatele Hradce Králové, protože město bude žít i mimo klasické divadelní scény, ožijí rovněž sady, parky, ulice se spoustou divadelního kumštu i hudebních koncertů. Hledáme tedy, co všechno může být pro lidi rituál nejen po divadelní stránce, ale i lidské. Navíc je festival příležitostí k setkávání lidí a sdílení zážitků. Právě to reflektujeme i v samotném programu,“ řekl Martin Sedláček z Klicperova divadla, které je společně s Divadlem Drak a kulturní neziskovkou kontrapunkt pořadatelem této velké divadelní události.

V souvislosti s největší divadelní přehlídkou v České republice loni poprvé vznikla dramaturgická rada, která se podle organizátorů velmi osvědčila, a už v té době pracovala na letošním programu. Jak uvedl Sedláček, velkým přínosem dramaturgické rady je, že její součástí jsou divadelní odborníci zvenčí, kteří mají odstup a nezatížený pohled. K festivalu přistupují jako k celku a neřeší jednotlivé subjekty. To se projevuje zejména v tom, že program je opravdu koordinovaný tak, aby se nic nepřekrývalo a zároveň jednotlivá místa, kde se odehrává, sdílí navzájem.„Velkým osvěžením bude, že se dramaturgie odehrává napříč všemi místy. Stejně jako loni pořádáme workshop, který se vztahuje k festivalu a ten bude putovat právě všemi místy,“ sdělil zástupce Klicperova divadla. Také Martina Marková z Divadla Drak je s činností dramaturgické rady maximálně spokojená. „Rada zajišťuje komplexnost, koordinovanost a vyváženost celého festivalu. Myslíme si, že je to vyloženě krok správným směrem a velmi to pomáhá vnímání festivalu z pohledu publika. Máme dobrou zpětnou vazbu od diváků, kteří festival navštěvovali pravidelně. Najednou vidí ten přesah, že divadla a třeba i Žižkovy sady jsou otevřené platformy, kde všichni spolupracují a snaží se, aby vše mělo tvář jednoho festivalu,“ vysvětlila.

Mezinárodní divadelní festival Regiony letos opět přinese výběr toho nejlepšího, co se v posledním roce urodilo nejen na českých regionálních divadelních scénách, ale představíme se i regionální soubory ze zahraničí. V pestrém a velmi bohatém programu (www.festivalregiony.cz/program ) se během osmi festivalových dnů divákům představí 302 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nebudou chybět představení pro rodiny s dětmi, improvizace, hudební koncerty a další doprovodný program, který budou připravovat účinkující. „To vše se bude odehrávat na 32 místech v celém historickém centru Hradce Králové a jeho přilehlém okolí,“ prozradila Barbora Hodonická, ředitelka kulturní spolupořádající neziskovky kontrapunkt.

Součástí mezinárodního programu, který letos zahrnuje umělce z celkem 12 evropských zemí, budou například Staatstheater Kassel z Německa, chorvatské Gradsko kazalište Marina Držića Dubrovník, maďarské Studio K Színház, Teatr Arlekin z Polska, slovinské Lutkovno gledališče Ljubljana, španělská umělkyně Andrea Diáz Reboredo, umělec Olivier de Sagazan a novocirkusový soubor Cie SCoM a další umělci z Norska, Slovenska, Spojeného království, Polska či Dánska.

Z českých etablovaných scén nebudou chybět Husa na provázku, Divadlo Petra Bezruče, Horácké divadlo Jihlava, Divadlo Na zábradlí, Městská divadla pražská, Jihočeské divadlo, Divadlo X10, Divadlo ALFA Plzeň nebo Naivní divadlo Liberec. Letos poprvé ve své historii představí festival premiéru autorského projektu K Prameni, kterou budou moci diváci zhlédnout hned šestnáctkrát. Autorem projektu je Jakub Gottwald, v roce 2020 první držitel Ceny Thálie v kategorii Alternativního divadla. „Od hradeckých lesů máme v této souvislosti připravené stromy, které byly opracovány a budou se z nich stavět týpí v Šimkových sadech a tam bude speciální program, jenž bude možné vidět pouze v Hradci Králové a nikde jinde,“ přiblížil Sedláček.

Organizátoři usilují o to, aby město festivalem po všech stránkách žilo a všichni si přišli na své. „Samozřejmě hodně záleží na počasí,“ poznamenal Sedláček. Společně s letošním tématem Rituál pořadatelé odhalili také festivalový kabát! Smyslové prožitky, které kulturní oslava přináší, odráží hravou formou letošní vizuální identitu. Ta je z dílny grafického designéra Přemysla Zajíčka. Ten s festivalem spolupracuje již několikátým rokem a stojí za vznikem signifikantního písmene R pro festival REGIONY. Nový vizuál, do kterého se v posledním červnovém týdnu obléknou divadla, náměstí, dvorany, podloubí a zákoutí historického centra Hradce Králové i přilehlé Žižkovy sady, svými ilustracemi obohatila Adéla Bierbaumer, a je velice hravý.

„Vizuální podoba dostala velikou dynamiku a zároveň téma Rituál pocitově vytváří. Vizualitu festivalu to hodně posunulo. Samozřejmě se dále podprahově pracuje s původním vizuálem, který ale dostává další grafickou vrstvu. Jsme moc rádi, že Přemysl Zajíček je velmi pečlivý a dobře se s ním spolupracuje. Také Adéla ukazuje další cesty a možnosti, což je pro nás rovněž velká výzva a zároveň posun. Vizualita je prostě plnoprávná součást festivalu,“ dodala Martina Marková z Divadla Drak. Je také třeba upozornit, že návštěvníky bude jako každoročně provázet festivalový zpravodaj Hadrián, který je pro diváky cestou k nejaktuálnějšímu programu na daný a následující den. Časopis, jehož šéfredaktorkou je Lenka Dobrovská, jež byla redaktorkou Divadelních novin a spolupracuje s Divadlem komedie, kde vytváří časopis Moderní divadlo, je k dispozici zdarma.

PROGRAM ZAHRANIČNÍCH SOUBORŮ

Polsko:
Teatr Lalek ARLEKIN: Rutka Studio Divadla Drak 23.6. v 10:00 a v 17:00

Německo:
Staatstheater Kassel: Die Verwandlung (Proměna)
Hlavní scéna Klicperova divadla
23. 6. v 19.00 hod.

Slovensko:
Katanari: Ostrov Domov
Laboratoř Divadla Drak
24. 6. v 11.00 v 18.00

Divadla PO Hviezdoslava: Generácia Z: Krása nevídaná
Studio Beseda
27. 6. v 16.00

Uhol_92: Toni Wolff zjistila, že prodělala milióny
Studio Beseda
28. 6. v 15.00

Dánsko:
Theatre Madam Bach: Du er her (Jsi tady)
Studio Divadla Drak
25. 6. v 9.30 av 11.30

Maďarsko:
Studio K Sínház: Heilbronni Katica (Katynka z Heilbronnu)
Studio Beseda
25. 6. v 15.00

Slovinsko:
Lutkovno Gledališče Lublaň: Tunel
Studio Divadla Drak
27. 6. v 10.00 a ve 14.00

Chorvatsko:
Kazalište Marina Držića: Hamlet – Záznam zločinů jedné monarchie
Hlavní scéna Klicperova divadla
27. 6. v 19.00

Španělsko:
Andrea Díaz Reboredo: MAR
Hlavní scéna Divadla Drak
28. 6. v 19.00 a ve 21.00
29. 6. v 9.00

Norsko:
Transiteatret-Bergen: Stav ohrožení (15.20 – 16.20) Hodina, která formovala Norsko
Studio Divadla Drak
29. 6. v 19.00 a ve 20.00

Francie:
Olivier de Sagazan: Transfigurace
Hlavní scéna Divadla Drak
29. 6. v 18.30 ve 21.30

Společnost ScoM: Linie
Studio Divadla Drak
30. 6. ve 14.00 a v 18.00

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
F
oto: archiv Festivalu Regiony