Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Umění v ulicích, podloubí u Galerie Václava Havla žilo výtvarným kumštem

1. 7. 2023

Umění v ulicích, podloubí u Galerie Václava Havla žilo výtvarným kumštem 0 snímků
Jedinečné a originální umělecké události nazvané Podloubí malířů byli ve čtvrtek v pozdním odpoledni ti, kteří na Malém náměstí v Hradci Králové procházeli podloubím vedoucím ke Galerii Václava Havla. Přímo na místě totiž výtvarní umělci tvořily svá díla nejen před zraky návštěvníků galerie, ale také těmi, co podloubím procházeli.

Této výtvarné výzvy se zhostili čtyři umělci. Výrazný a barvami zářící portrét známého českého herce Josefa Beka vytvořila malířka Irena Procházková z Prahy, která se ve své tvorbě inspiruje velkými mistry 20. století i uměleckými směry impresionismus a expresionismus. Bekův portrét vznikl hned vedle pamětní desky na zdi podloubí domu, kde se herec narodil. Hned vedle této umělkyně své malířské nádobíčko včetně stojanu rozbalil malíř Lukáš Bezvoda z Hradce Králové.

Umělec divákům naservíroval obraz Velkého náměstí s tím, že barevné fázi předcházela skica, teprve potom autor vkládal do přesně určených míst barevné prvky. Vznikl tak pozoruhodný a divácky poutavý obraz s nevšední barevnou škálou, která se u podobných motivů tak často nevidí. K pobavení přítomného publika se svého uměleckého úkolu zhostil hradecký malíř Tomáš Miro Záhořík.

Připravil si velký formát, umístil ho na stojan a pak během chvíle nanesl barvu. „Tak a schni. Já jedu domů,“ sdělil nedokončenému obrazu Záhořík. Než odjel, otočil se na přítomné a sdělil jim, že je do hodiny zpět a obraz dokončí. To se také stalo. Umělec vytvořil originální postavu klauna, která zaujala nejen dospělé kolemjdoucí, ale i dětské publikum. „Tati, to je ten klaun, jak jsme ho viděli u babičky,“ prohlásil nadšeně asi tříletý kluk.

Čtvrtým autorem městského plenéru se stal mladý pražský umělec Filip Pavlík. Ten s aktivní pomocí své kamarádky maloval obraz, který však nevznikl na stojanu, ale byl vytvořen vsedě na zemi. Výsledkem byla energická malba, kde klaun je zaklesnutý rukou do zády stojící bytostí s explozivní hlavou. Podle Tomáše Zemana, organizátora již čtvrtého Podloubí malířů a zároveň provozovatele Galerie Václava Havla, je tato událost jakousi nadstavbou Mezinárodního divadelního festivalu Regiony.

„Před čtyřmi lety jsem si vymyslel právě tuto akci Podloubí malířů, která evokuje krásný prostor, v němž se vše odehrává. Proto každoročně v době festivalu se tady bude malovat naživo, kdy kmenoví autoři se mohou ukázat našemu publiku,“ vysvětlil Salonkám organizátor výtvarné události, která se omlouvá i jeho otci Ladislavu Zemanovi, dlouholetému řediteli Klicperova divadla a zakladateli již zmíněného festivalu, který se Podloubí malířů osobně zúčastnil. „Jsem rád, že to tady žije a tato výtvarná akce to jenom potvrzuje,“ uvedl.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar