Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Filmový maraton festivalu Cinema Open je za dveřmi, nabídne i filmy z Lega

7. 11. 2023

page.Name
Dva dny nabité filmy, besedami a workshopy s filmovými profesionály. To nabídne v pátek 10. a v sobotu 11. listopadu 14. ročník festivalu Cinema Open, který pořádá Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUAHK).

Na velkém plátně Bio Central uvede v prvním dnu 36 filmů. Program doplní workshopy pro školy i veřejnost a také vyhlášení studentské filmové soutěže Studoko – škola očima studentů. Druhý den se program přesune do Tomkovy ulice. V Centru uměleckých aktivit se budou konat workshopy Dramaturgie filmového střihu s Michalem Špirkem a kameramanský workshop s Václavem Tlapákem.

„Porotci byli letos s úrovněmi přihlášených filmů více než spokojení. Zvolit vítězné filmy proto nebylo vůbec jednoduché. I z toho důvodu bylo v některých kategoriích uděleno více než jedno druhé nebo třetí místo. Obzvláště porotu zaujal postapokalyptický snímek Neven slovenského autora Adriána Adamce. Pro diváky bude určitě atraktivní studentský hraný film Romeo a Julie?, který servíruje klasiku v neobvyklých souvislostech, parodie na Bondovky Time to die nebo studentský film Ještě nespíš?, který porota přirovnal k filmu Americká krása,“ shrnuje lákadla letošního programu koordinátorka festivalu Tereza Štěpánková z CUAHK.

Porota přitom vybírala z více než 60 soutěžních filmů. Na festivalu jich diváci uvidí třicet šest. Chybět nebudou hrané snímky studentů filmových škol a neprofesionálních tvůrců, dokumenty, animované filmy, videoklipy i snímky experimentální. Několik autorů vybraných filmů natáčelo dokonce přímo v kulisách Hradce Králové. Diváci mohou poznat známá místa z filmového pohledu. Jaké z vybraných snímků se umístí na předních místech, se autoři dozvědí po páteční projekci na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční v pátek ve 22 hodin v Bio Central.

Po vyhlášení bude ještě jeden speciální blok věnovaný filmovým nadšencům, kteří ve svém volném čase tvoří trikové filmy na zeleném pozadí a stop motion filmy ze stavebnice LEGO. Samostatnou kategorií jsou filmy ze studentské filmové soutěže Studoko – škola očima studentů, do kterých se přihlásilo 11 filmů z šesti škol. Projekce všech filmů a vyhlášení nejlepších snímků proběhne v kině Bio Central v pátek dopoledne v 10 hodin. Poukazy na výběr elektroniky předá vítězným studentům náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Arnošt Štěpánek.

„Po celou dobu festivalu se budou v kině pohybovat i všichni tři porotci – kameraman Václav Tlapák, střihač a režisér Michal Špirko a dramaturgyně a scenáristka Alexandra Škampová, s nimiž se lze potkat a sdílet své filmové zážitky, probrat filmařské postupy a triky, nebo se vyptat na jejich profesi,“ dodala koordinátorka festivalu Štěpánková. Na festival Cinema Open přijedou také autoři snímků z celé republiky. Potkat se s nimi osobně mohou diváci během celého dne.

Od 8. do 16. hodiny je také možné užívat návštěvy filmové a animační dílny, ruchovou a dabingovou dílnu, 3D nebo digitální kreslenou animaci, případně i klasickou ploškovou animaci s Divadlem Drak. Začátečníci zvládnou třeba výrobu thaumatropu, milovníky techniky jistě bude zajímat kamerový jeřáb nebo ronin pro snímání záběrů z výšky. Už tradičně lákají i workshopy Staň se reportérem a Kamera ve zpravodajství.
Vstup na páteční dílny i festival jsou zdarma.

Sobotní filmové workshopy v Tomkově ulici Dramaturgie filmového střihu s Michalem Špkem a kameramanský workshop s Václavem Tlapákem jsou určeny všem zájemcům o film. Pro účast je ale třeba vyplnit formulář na stránkách akce, kde najdou zájemci i podrobnější informace. K dispozici již zbývá jen několik volných míst.

Kameramanský workshop: www.cuahk.cz/akce/workshop-s-kameramanem-v-tlapakem
Dramaturgie filmového střihu: www.cuahk.cz/akce/dramaturgie-strihove-skladby

Páteční harmonogram v Bio Central

10.00 – Studoko – škola očima studentů – vyhlášení studentské filmové soutěže

11.00 – beseda s kameramanem Václavem Tlapákem (60´)

14:00 – 1. blok krátkých filmů (120´)

16.20 – 2. blok krátkých filmů (120´)

18.40 – beseda s kameramanem Václavem Tlapákem (60´)

20:00 – 3. blok krátkých filmů (120´)

22.00 – Slavnostní vyhlášení soutěže

23:00 – 4. blok krátkých filmů (43´)

(hyš-im)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Facebook CUAHK, Bio Central