Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Muzeum války 1866 se na téměř tři roky uzavřelo. Čeká ho přestavba

30. 10. 2023

page.Name
Muzeum války 1866 na Chlumu u Hradce Králové se kvůli plánované přestavbě expozice na téměř tři roky uzavřelo. Poslední návštěvníci mohli muzeum navštívit v neděli 29. října. Nová expozice by se měla otevřít u příležitosti 160. výročí bitvy u Hradce Králové v červenci roku 2026. Několik let připravovaná expozice by měla přijít asi na 20 milionů korun. Zhruba 16 milionů by měla pokrýt evropská dotace.

Nová expozice by měla návštěvníkovi poskytnout formou příběhů ucelený pohled na tehdejší konflikt, a to za využití moderních muzejních technologií. Ročně muzeum a přilehlou rozhlednou navštíví kolem 12.000 lidí. 

Střet na vyvýšenině Chlum na začátku července 1866 byl jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jednom dni střetlo 436.000 vojáků a po krvavém boji zůstalo na 16.000 mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.

Po uzavření muzea pro návštěvníky začne vystěhování sbírkových předmětů, exponátů i mobiliáře. Práce na nové expozici by měly začít na začátku roku 2024. Opět by muzeum mělo otevřít u příležitosti 160. výročí bitvy u Hradce Králové.

Nové pojetí expozice se bude více než dřív věnovat nejen klíčové bitvě, ale celé prusko-rakouské válce. Tvůrci konceptu k tomu sbírali inspiraci v obdobných muzeích v Evropě. Expozice zachytí i život civilistů nebo každodenní život vojáků během konfliktu. Měla by být také těsně propojena s okolním pietním územím, na kterém se nachází kolem 500 památníků. Investorem expozice za 20 milionů korun bude Královéhradecký kraj, který by chtěl zhruba čtyři pětiny nákladů zaplatit z evropské dotace z programu IROP.

Podle vedoucího Muzea války 1866 Jana Hrubeckého bude návštěvník provázen po expozici na platformě příběhů, které měly technologie vytvářet emotivní zážitek: „Nová podoba expozice nemá za úkol „jít s dobou“ ve smyslu využití moderních v muzejnictví, ale bude se věnovat dosud nepokrývaným tématům, jako je život civilistů nebo každodennost vojáků během konfliktu. Neopomeneme také dějinnou roli, která byla jedním z faktorů na cestě k moderní české státnosti. Návštěvníci se tak mohou těšit na neotřelé grafické pojetí, osobně vyprávěný příběh prusko-rakouské války či digitální aplikace, která jim poskytne další informace a bude provázet okolní krajinu.“

Muzeum v Chlumu vzniklo v roce 1936. Od roku 1993 je součástí Muzea východních Čech v Hradci Králové jako jeho pobočka. V roce 2010 muzeum prošlo rekonstrukcí a rozšířením, když u něj vznikla přístavba s hlavním výstavním sálem. Vše stálo asi 40 milionů korun.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Vizualizace: Jiří Mašek (st.dio sro) 2022