Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Speciální premiéra. Historické drama Úsvit představí v Hradci jeho tvůrci

5. 10. 2023

page.Name
Světová premiéru si výpravný dobový film Úsvit odbyl v hlavní soutěži letošního Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Po úspěšném uvedení na filmových festivalech míří nyní film režiséra Matěje Chlupáčka za diváky do kin po celé republice. Páteční premiéru v hradeckém kině Bio Central završí diskuze diváků s tvůrci filmu. Do Hradce dorazí například režisér a producent Matěj Chlupáček nebo herec Ladislav Hampl.

Premiéra filmu Úsvit se v artovém kině Bio Central uskuteční v pátek 6. října od 19.30 hodin. Film do Hradce Králové doprovodí režisér a producent Matěj Chlupáček, producentka Maja Hamplová, scenárista Miro Šifra, herec Ladislav Hampl a výkonný producent Jiří Holan. Projekci tak završí diskuse tvůrců s diváky.

„Máme radost, že se Úsvit představí divákům v Hradci Králové a věříme, že zde najde publikum, které po dlouhé době ocení český film, který patří na velké plátno. Úsvit vypráví velký filmový příběh ve výpravném hávu, kterému kino vyloženě sluší,“ zve producent a režisér filmu Úsvit Matěj Chlupáček.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků…

Natáčelo se od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo právě ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon nebo Jan Jackuliak. Rozpočet filmu Úsvit dosáhl téměř 90 milionů korun.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz