Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecká filharmonie získala z pozůstalosti Soni Červené hudební nástroje

26. 9. 2023

page.Name
Filharmonie Hradec Králové (FHK) získala z pozůstalosti operní pěvkyně a herečky Soni Červené čtyři historické hudební nástroje z dílny továrníků Červených v Hradci Králové. Pátý nástroj získala již dříve, ještě za jejího života. Po restaurování bude možné nástroje vidět v budově filharmonie. ČTK to dnes řekli zástupci FHK. Dlouholetý přátelský vztah Červené k Hradci Králové a k FHK podle nich zpečetí název sálu hradecké filharmonie. Jméno nedávno zesnulé umělkyně ponese koncertní hala od roku 2025, na který připadá sté výročí jejího narození.

Soňa Červená zemřela 7. května v Praze, bylo jí 97 let a je pohřbena v rodinné hrobce na hradeckém hřbitově v městské části Pouchov.

"Už v minulosti uvažovalo vedení filharmonie v čele s bývalým ředitelem Václavem Dernerem o pojmenování sálu právě po Soně Červené. S tímto návrhem souzníme, a proto chceme jeho myšlenku dotáhnout. Přidáváme se tímto k uctění památky paní Červené a plánujeme přejmenováním našeho sálu otevřít sezonu 2025/26, tedy v období, kdy si budeme připomínat jejích nedožitých 100 let," uvedl ředitel FHK Vladimír Šrámek. Sál Soni Červené se tak podle něj stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádnou osobnost.

V prostorách FHK vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala. Jedná se o tubu, eufonium, fanfárovou trubku a dva suzafony. Nástroje by měly být v budoucnu vystaveny ve foyer filharmonie.

"Velice si toho vážíme. Jde o nástroje, které mají vysokou historickou hodnotu. Počítáme s vytvořením důstojného výstavního prostoru pro ně. Nemůžeme tedy nyní přesně sdělit, kdy tyto vzácné nástroje budou moci návštěvníci filharmonie obdivovat," řekl ČTK předseda Správní rady FHK Luboš Janhuba. Na kolik by rekonstrukce nástrojů mohla vyjít, nedokázal odhadnout. "Rádi bychom také vydali publikaci o rodu Červených a tradici výroby žesťových nástrojů v Hradci Králové," dodal Šrámek.

Podle mluvčího FHK Aloise Nerudy přebrala filharmonie věcné dary a významný finanční obnos z pozůstalosti operní pěvkyně v posledních dnech. "Červená ve své závěti odkázala filharmonikům portrét JUDr. Jiřího Červeného a čtyři historické dechové nástroje z rodinné dílny Červených. Pátý nástroj obdržela filharmonie už dříve," uvedl Neruda.

Továrník Václav František Červený, který žil v 19. století, byl jeden z nejvýznamnějších českých výrobců hudebních nástrojů se specializací na dechové nástroje, zejména žestě. Byl inovátorem a nositelem množství patentů a svoje nástroje stále zdokonaloval. "Jejich zvuk byl schopen přizpůsobit i požadavkům hudebních skladatelů. Pro Richarda Wagnera například zkonstruoval speciální tubu pro jeho Prsten Nibelungův," uvedl Neruda.

Soňu Červenou v posledních zhruba 20 letech pojila s hradeckou filharmonií umělecká spolupráce. Díky jejímu přičinění se podařilo před několika lety zrealizovat v sále filharmonie stavbu mistrovských koncertních varhan. "Stala se ambasadorkou Nadačního fondu pro varhany a sama také stavbu nástroje významnou částkou podpořila. Pojmenování sálu jejím jménem je proto také vyjádřením poděkování za její nasazení při realizaci tohoto projektu i za to, že stavbou varhan dostal sál evropské parametry," uvedl Neruda.

Soňa Červená byla s hradeckou filharmonií spojena projekty, mezi nimiž bylo několik koncertů, natočení alba V moci kouzel Erbena a Dvořáka, na kterém propůjčila spolu s hercem Janem Sklenářem hlas Erbenovým postavám a mimořádnou kvalitou vyniká i nahrávka skladby Kaddish Leonarda Bernsteina, ve které Červená účinkovala v roli recitátorky, uvedli zástupci FHK.

Podle Pavla J. Sršně to, že Červená odkázala FHK soubor historických nástrojů z dílny jejího pradědečka Václava Františka Červeného a které ona celý život sbírala, dokresluje její hluboký vztah k Hradci Králové. "Patriotismus vůči Hradci byl u Soni Červené zcela přirozenou záležitostí. Jednak se v Hradci narodil její otec spisovatel a kabaretiér Jiří Červený, který v něm založil svůj kabaret Červená sedma, posléze přenesený do Prahy, ale také v něm po celý svůj život žil její pradědeček, továrník Václav František Červený," řekl ČTK Sršeň, který byl přítelem Soni Červené a v minulosti byl PR manažerem hradecké filharmonie.

Soňa Červená se narodila 9. září 1925 v Praze. Začínala v divadle, po své emigraci zpívala ve významných světových operních domech.

ČTK