Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Umělci na výstavě Art.Do.Drag v Galerii za Galerií pracují s větší svobodou projevu

1. 9. 2023

page.Name
Příznivci umění se mohou těšit na kulturní událost, která je čeká v pondělí v netradičním prostoru Galerie za Galerií v Tomkově ulici v Hradci Králové. Centrum uměleckých aktivit zde v 18 hodin zahájí vernisáží výstavu Art. do. Drag. představující díla tří umělců, kteří na sebe při vytváření nebo prezentaci svých děl berou specifická alter-ega nebo PERSONU sloužící jako prostředky pro získání větší svobody projevu.

„Specifikem výstavního prostoru je možnost zhlédnout díla přímo z ulice přes výkladní skříň. Vyprávění, autobiografie, performance a body art pomáhají formulovat jedinečné osobní prohlášení,“ uvedla Martina Erbsová, ředitelka Centra uměleckých aktivit. Vystavující umělci/kyně jsou studenti či absolventi uměleckých škol.

Karel Vladyka ve svých dílech záměrně pracuje s kýčem, nadsázkou a humorem. V Hradci uvede krátký film Mladá umělkyně na počátku slibné kariéry o rapující krávě, která díky virálnímu hitu prorazila v hudebním průmyslu. Video instalace Now I Know Matěje Pšeničky aka Pchendy zkoumá své přirozené prostředí, tedy moře a oceány. Josef Rabara je fotograf, performer a jógový učitel v důchodu. V tvorbě ho zajímají osobní témata spjatá především s queer identitou a pop kulturou. Kromě fotografie se věnuje performanci, hudbě a natáčení videoklipů, především ve spojení s jeho alter egem Mušnula.

Moderní drag vznikl v nezávislých barech během americké prohibice ve 20. a 30. letech 20. století a postupně se stal součástí queer kultury, přestože byl v té době ilegální. V našem regionu máme doložené záznamy o drag kultuře z podobného období. Například v roce 1932 se v nejslavnějším queer zábavním podniku jménem Batex konal maškarní ples, který vyhrál drag artist Marcel Ferrari.

„V současné době se pojmem drag označuje umělecká forma, kdy si muž vytvoří ženské alter ego, kterým vystupuje. Jde o performativní představení zahrnující genderové vyjádření, komedii, společenskou satiru, ale i politické komentáře“, vysvětlila umělecká aktivistka a kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Organizátoři výstavy upozorňují, že v souvislosti s doprovodným programem je na pondělí 18. září připraven komponovaný večer Artists.Do.Drag s přednáškou Ladislava Jacksona věnující se queer tematu a prezentaci děl Karla Vladyky alias Just Karen. Výstava Art. dělat. Táhnout. potrvá v Galerii za Galerií do 3. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: CUA HK